Na scenariusze lekcji, artykuły popularnonaukowe i prace dyplomowe związanego z postacią rotm. Witolda Pileckiego oczekują organizatorzy ogłoszonego w poniedziałek konkursu "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony". Termin nadsyłania prac upływa piątego października.
Ogólnopolski Akademicki Konkurs Historyczny "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” jest adresowany do studentów kierunków humanistycznych I, II i III stopnia, studentów studiów podyplomowych prowadzonych przez publiczne oraz niepubliczne uczelnie w Polsce, a także absolwentów tego typu studiów - pod warunkiem, że od czasu zakończenia przez nich studiów nie minął okres 1 roku.
Przedsięwzięcie, jak zapowiadają organizatorzy, ma przypomnieć "wielkie czyny bohatera narodowego". Jego cele, jak zapisano w regulaminie, to też "wdrażanie studentów do samokształcenia, rozbudzenie zainteresowań, rozwijanie uzdolnień i poszerzanie umiejętności badawczych"; "upowszechnianie wśród studentów wiedzy o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim i żołnierzach Wojska Polskiego oraz członkach polskiego podziemia niepodległościowego".
Zadaniem uczestników jest napisanie i przesłanie scenariusza lekcji tematycznej lub artykułu popularnonaukowego związanego z postacią Pileckiego, jego żołnierzy i współpracowników.
Jury, w skład którego wchodzą marszałek senior Kornel Morawiecki, senator prof. Jan Żaryn, poseł prof. Józef Brynkus, prof. Wiesław Jan Wysocki, prof. Tadeusz Wolsza (przewodniczący), prof. Tomasz Panfil, Łukasz Kudlicki (MSWiA), mjr Paweł Nawarycz (MON), Michał Siwiec-Cielebon i Kajetan Rajski, spośród nadesłanych prac - po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej - wybierze także najlepszą pracę dyplomową.
Po liście wystosowanym przez organizatorów - w którym przypomnieli, że rotmistrz jest człowiekiem "którego wielkość jest niekwestionowana, cnota bezsporna, intencje czyste i szlachetne, a bohaterstwo prawdziwe” - inicjatywę patronatem objął minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.
"Witold Pilecki jako młody człowiek był Komendantem Oddziału Związku Bezpieczeństwa Kraju, można więc powiedzieć, że pracował w kierowanym przez Pana resorcie. Żołnierze Niezłomni (w tym i rtm. Pilecki) pozostawali w sferze zainteresowania komunistycznego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego – odpowiednika dzisiejszego MSW" - napisali organizatorzy do szefa resortu.
"Konkurs Historyczny poświęcony Rotmistrzowi, to dobra okazja, by pokazać, że czasy, gdy organ rządu był aparatem ucisku i represji należą do przeszłości, że dzisiejszy rząd i resort spraw wewnętrznych to przyjazna instytucja, działająca na rzecz bezpieczeństwa obywateli” - podkreślili.
Wg regulaminu celami konkursu jest też "odkłamywanie historii, ujawnianie prawdy i wiedzy historycznej: promowanie cech żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego" oraz "upowszechnianie wiedzy historycznej istotnej dla tożsamości narodowej oraz kształtowania postaw patriotycznych, wspólnotowych i obywatelskich".
Przedsięwzięcie, jak zapowiadają organizatorzy, ma przypomnieć "wielkie czyny bohatera narodowego". Jego celami, jak zapisano w regulaminie, są także "wdrażanie studentów do samokształcenia, rozbudzenie zainteresowań, rozwijanie uzdolnień i poszerzanie umiejętności badawczych"; "upowszechnianie wśród studentów wiedzy o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim i żołnierzach Wojska Polskiego oraz członkach polskiego podziemia niepodległościowego"; "odkłamywanie historii, ujawnianie prawdy i wiedzy historycznej: promowanie cech żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego" oraz "upowszechnianie wiedzy historycznej istotnej dla tożsamości narodowej oraz kształtowania postaw patriotycznych, wspólnotowych i obywatelskich".
Uczestnicy powinni zgłosić swój udział w konkursie do szóstego sierpnia, a do piątego października - wysłać prace konkursowe. Wręczenie nagród - w wysokości 1200 zł za najlepszą z prac w każdej z trzech kategorii - odbędzie się 19 listopada, podczas Ogólnopolskiej Konferencji Projektu "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony".
Konkurs jest jednym z elementów projektu "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony", który zakładał także wydanie "Raportu Witolda", organizację dwóch dodatkowych konferencji oraz przeprowadzenie konferencji naukowej.
Realizatorem konkursu jest krakowska Fundacja "Gdzie", promująca - jak czytamy na stronie - niezależną sztukę młodych twórców. Spośród projektów fundacji można wymienić m.in. interaktywne komiksy historyczne: o powstaniu styczniowym ("Kosy Wojny 1863") oraz o I Wojnie Światowej ("Odpamiętani"), oraz współtworzenie akcji "101 Murali dla Krakowa"
Honorowym patronem przedsięwzięcia jest prezydent Andrzej Duda.
Szczegóły można znaleźć na stronie www.rtmpilecki.com.pl (PAP)
oma/ agz/