Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zaapelowało o zaprzestanie likwidacji małych szkół, które mogą stać się miejscem nauki dla przybywających dzieci z Ukrainy. Zwróciło się też do resortu edukacji m.in. o natychmiastowe uruchomienie środków finansowych, by pracownicy mogli udźwignąć kolejne wyzwania.
"W obecnej sytuacji apelujemy o zaprzestanie likwidacji małych szkół, które mogą stać się miejscem nauki dla przybywających dzieci z Ukrainy" – napisało Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".
Zaapelowało do Ministerstwa Edukacji i Nauki "o natychmiastowe uruchomienie środków finansowych i przeprowadzenie niezbędnych działań legislacyjno-prawnych, aby pracownicy oświaty byli w stanie udźwignąć wyzwania, przed którymi stawia ich kolejny kataklizm".
W piśmie do ministra edukacji Przemysława Czarnka oświatowa Solidarność przypomniała, że "polscy nauczyciele stanęli na wysokości zadania w trudnych czasach pandemii".
"Obecnie, w obliczu wojny na Ukrainie, podjęli się trudnego zadania organizowania pomocy dla uchodźców. Otaczają troską i wsparciem dzieci przybywające z ogarniętych wojną terenów" – podkreśliła. Zwróciła też uwagę na to, że nauczyciele, którym przybywa ciągle zadań i obowiązków, zasługują na uznanie i docenienie ich pracy.
"Wnioskujemy o prowadzenie rzeczywistego dialogu społecznego, o wsłuchiwanie się w głos KSOiW NSZZ +Solidarność+ przy przygotowywaniu aktów prawnych dotyczących edukacji tak, aby nie podzieliły one losu zawetowanej w ostatnim czasie ustawy przez Prezydenta RP" – podkreśliła dalej w piśmie skierowanym do szefa edukacji.
Prezydent Andrzej Duda zawetował w środę nowelizację Prawa oświatowego.
Projekt nowelizacji przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Według nowelizacji dyrektor szkoły lub placówki miał mieć obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator miał mieć 30 dni na wydanie opinii.
Nowelizacja wzmacniała także pozycję kuratora oświaty, jeśli chodzi o wspólne kompetencje organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego; zawarto w niej także przewidzianą procedurą odwołania dyrektora szkoły przez kuratora oświaty, gdyby nie realizował zaleceń kuratorium w kierowaniu szkołą.
Nowelizację Prawa oświatowego krytykowała m.in. opozycja, samorządowcy i organizacje społeczne. Zwracano uwagę m.in. na to, że nowe przepisy mogą zdecydowanie utrudnić działanie organizacji pozarządowych w szkołach.(PAP)
tor/ joz/