Na uniwersytecie w Mediolanie zainaugurowano pierwsze we Włoszech studia doktoranckie na temat mafii. Przedmiotem trzyletnich studiów będą początki przestępczości zorganizowanej, jej wpływ na politykę i gospodarkę, język mafii i nauczanie praworządności.
Jak wyjaśniono podczas prezentacji studiów, doktoranci zdobędą wiedzę niezbędną do skutecznej walki z organizacjami mafijnymi.
Studia będą interdyscyplinarne i obejmą takie dziedziny, jak socjologia, historia, prawo, ekonomia. Mają w dogłębny sposób przeanalizować zjawisko aktywności mafii.
Kierować nimi będzie profesor Nando dalla Chiesa, który w 2008 roku na wydziale socjologii poprowadził pierwszy kurs uniwersytecki na temat zorganizowanych grup przestępczych. Jest on synem walczącego przez wiele lat z sycylijską mafią generała karabinierów Carlo Alberto dalla Chiesa, który wraz żoną został zamordowany w zamachu w 1982 roku w Palermo.
Spośród 24 osób, które ubiegały się o miejsce na studiach doktoranckich, wybrano 6. Stypendia dla nich ufundowała parlamentarna komisja do walki z mafią. Jej przewodnicząca, deputowana Rosy Bindi, wyraziła nadzieję, że takie kierunki powstaną również na innych włoskich uczelniach, przede wszystkim na południu kraju, gdzie działają wielkie mafie: sycylijska cosa nostra, neapolitańska kamorra i kalabryjska ‘ndrangheta.
Uczestnicy studiów na uczelni w Mediolanie będą także badać sprawę powiązań między mafiami a migracją, zjawisko działalności międzynarodowych gangów oraz konsekwencji obecności mafii w gospodarce dla środowiska naturalnego. Odbędą się ponadto wykłady na temat metod walki z mafią, począwszy od konfiskat majątku.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ sp/