Europa i świat po 1989 roku

17.10.2019

Prezentacja książki Janusza Korczaka w Instytucie Polskim w Budapeszcie

Prezentacja książki Janusza Korczaka „Józki, Jaśki i Franki” odbyła się w czwartek w Instytucie Polskim w Budapeszcie z udziałem przedstawicieli Węgierskiego Towarzystwa Pedagogicznego, które książkę wydało.

„Postanowiliśmy wydać tę książkę, bo uważamy, że ma bardzo bogate przesłanie pedagogiczne, np. że dziecka nie można sądzić po pozorach, trzeba spróbować je poznać i patrzyć na nie jak na człowieka, starać się zrozumieć jego motywacje, a także należy próbować angażować dziecko w podejmowanie decyzji dotyczących jego życia, zamiast decydować nad jego głową, bo ono bardzo dobrze potrafi ocenić sytuację” – powiedziała PAP Eva Makai z Węgierskiego Towarzystwa Pedagogicznego, redaktorka książki.

Prezes Towarzystwa Laszlo Trencsenyi zaznaczył na prezentacji, że uważa ono za swoje powołanie doprowadzenie sytuacji, że książki Korczaka będą dostępne dla każdego.

Podczas prezentacji książki w dyskusji na temat dorobku Korczaka uczestniczyły oprócz przedstawicieli Węgierskiego Towarzystwa Pedagogicznego także tłumaczki: Patricia Paszt, która przełożyła „Józków, Jaśków i Franków”, oraz Marta Mocsai-Karaba, która przełożyła "Króla Maciusia I”.

Książka ukazała się przy wsparciu m.in. Instytutu Książki, Instytutu Polskiego w Budapeszcie, Fundacji im. Felczaka, Gminy Izraelickiej na Węgrzech oraz samorządu VII dzielnicy Budapesztu.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL