Aleksandra Pela z X LO im. I. J. Paderewskiego w Katowicach oraz Zuzanna Wojtuściszyn z I LO im. M. Kopernika w Lubinie zwyciężyły w tegorocznym konkursie recytatorskim „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrueck”. Obywał się on już po raz siódmy.
Pierwsza z uczennic tryumfowała w kategorii „proza”, recytacja drugiej została uznana za najlepszą w kategorii „poezja”. Łącznie do konkursu, adresowanego do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, zgłosiło się 285 uczestników z całej Polski.
O werdykcie jury poinformował w poniedziałek współorganizujący konkurs Instytut Pamięci Narodowej. Ze względu na epidemię koronawirusa tegoroczna, siódmy konkurs odbywała się za pośrednictwem internetu – uczestnicy przesyłali nagrania swoich recytacji. W tym roku z powodu pandemii nie zorganizowano też gali finałowej, która tradycyjnie odbywała się w Rudzie Śląskiej.
Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24 im. Powstańców Śląskich w Rudzie Śląskiej Maria Lorens – pomysłodawczyni konkursu i córka Katarzyny Kawurek-Matejowej, byłej więźniarki KL Ravensbrueck; naczelnik Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej Andrzej Trzciński i Ewelina Małachowska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.
Jurorzy przesłuchali nagrania prozy i poezji wszystkich 28 recytatorów z całej Polski, którzy zakwalifikowali się do finału. Pod uwagę brano m.in. dobór repertuaru, interpretację, kulturę słowa czy ogólny wyraz artystyczny – podali organizatorzy.
Po przesłuchaniu wszystkich nagrań oceniający przyznali pierwsze miejsce Aleksandrze Peli wśród uczestników recytującym prozę. Drugie miejsce w tej kategorii zdobył Michał Rebizant z TEB Edukacja w Tychach, a trzecie Oliwia Cyranek ze Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej. W kategorii „poezja” tryumfowała Zuzanna Wojtuściszyn. Kolejne miejsca jurorzy przyznali Honoracie Wiśniowskiej z Zespołu Szkół nr 1 m. A. Towarnickiego w Rzeszowie oraz Wiktorii Grabowiec z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. B. Krzywoustego we Wrocławiu.
Jak zaznaczają organizatorzy, konkurs jest formą oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim obozie oraz ocalałym. Zadaniem każdego uczestnika konkursu było przygotowanie dwóch nagrań: jednego prezentującego recytację wybranego utworu poetyckiego oraz drugiego z fragmentem prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrueck.
Mimo epidemii koronawirusa organizatorzy postanowili nie rezygnować w tym roku z przeprowadzenia konkursu, jednak zmienili jego formułę na internetową. W poprzednich latach główną nagrodą w konkursie był wyjazd do Miejsca Pamięci i Przestrogi w Ravensbrueck. W tym roku dla laureatów przewidziano nagrody rzeczowe.
Konkurs został objęty honorowym patronatem przez małżonkę prezydenta RP Agatę Kornhauser-Dudę. Jego organizatorami są Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrueck” oraz samorząd Rudy Śląskiej. (PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ pat/