Rusza kolejna, siódma już edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrueck", adresowanego do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Zgłoszenia będą przyjmowane do 7 marca.
Ze względu na epidemię koronawirusa tegoroczny konkurs będzie odbywał się za pośrednictwem internetu. Nie będzie też gali finałowej, która tradycyjnie odbywała się w Rudzie Śląskiej.
Jak zaznaczyła Maria Lorens, pomysłodawczyni konkursu i córka byłej więźniarki KL Ravensbrueck Katarzyny Matei, jest to forma oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim obozie oraz ocalałym. „Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy” - podkreśliła.
Zadaniem każdego uczestnika konkursu jest przygotowanie dwóch nagrań: jednego prezentującego recytację wybranego utworu poetyckiego oraz drugiego z fragmentem prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrueck.
Zadaniem każdego uczestnika konkursu jest przygotowanie dwóch nagrań: jednego prezentującego recytację wybranego utworu poetyckiego oraz drugiego z fragmentem prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrueck.
„Nie chcemy rezygnować z pielęgnowania pamięci o byłych więźniarkach KL Ravensbrueck, dlatego zdecydowaliśmy o przeniesieniu konkursu do sieci” - zaznaczyła wiceprezydent współorganizującej konkurs Rudy Śląskiej Anna Krzysteczko. Wyraziła nadzieję, że mimo zmiany formuły, do rywalizacji zgłosi się równie wielu uczniów, jak w poprzednich latach. „Pamiętajmy, bo pamięć to jedyna forma podziękowania byłym więźniarkom za to, że były, że walczyły” - podkreśliła Krzyszteczko.
Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 7 marca przez koordynatorów z oddziałów i delegatur IPN w całym kraju, na podstawie wypełnionej karty zgłoszenia dostępnej na stronie https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/konkursy-i-projekty/w-kregu-poezji-i-prozy. Każdy z uczestników będzie miał czas do 21 marca na przesłanie dwóch nagrań: jednego prezentującego recytację wybranego utworu poetyckiego oraz drugiego z fragmentem prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrueck. Etap przesłuchań półfinałowych zakończy się 9 kwietnia.
Ogłoszenie wyników odbędzie się do 23 kwietnia za pośrednictwem strony internetowej oraz mediów społecznościowych.
Zamiast gali finałowej, która tradycyjnie odbywała się w Rudzie Śląskiej, w tym roku komisja konkursowa przesłucha nagrania finalistów. Wyłoni laureatów I, II i III miejsca w kategorii prozy i poezji.
„Tak naprawdę dla uczestników tego konkursu największą nagrodą było spotkanie z byłymi więźniarkami. Niestety, w tym roku nie będzie to możliwe, ale mam nadzieję, że tym bardziej uczniowie wezmą udział w konkursie i w ten sposób uczczą pamięć tych wspaniałych kobiet” – powiedziała Ewelina Małachowska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, która jest ogólnopolską koordynatorką konkursu.
„Tak naprawdę dla uczestników tego konkursu największą nagrodą było spotkanie z byłymi więźniarkami. Niestety, w tym roku nie będzie to możliwe, ale mam nadzieję, że tym bardziej uczniowie wezmą udział w konkursie i w ten sposób uczczą pamięć tych wspaniałych kobiet” – powiedziała Ewelina Małachowska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, która jest ogólnopolską koordynatorką konkursu. W poprzednich latach główną nagrodą w konkursie był wyjazd do Miejsca Pamięci i Przestrogi w Ravensbrueck. Laureci tegorocznej edycji otrzymają nagrody rzeczowe – dodała Małachowska.
Konkurs został objęty honorowym patronatem przez małżonkę prezydenta RP Agatę Kornhauser-Dudę. Jego organizatorami są Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrueck” oraz samorząd Rudy Śląskiej. Hasłem przewodnim konkursu są słowa byłej więźniarki Marii Rutkowskiej-Kurcyusz: „Człowiek w niewoli staje się jak ptak, któremu połamano skrzydła. Taki ptak najczęściej umiera”.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ aszw/