Konkurs na trzy zespoły ekspertów, które przygotują trzy konkurencyjne projekty nowej ustawy o szkolnictwie wyższym ogłosił w poniedziałek wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin. Każdy z zespołów na realizację projektu może otrzymać nawet 300 tys. zł.
"Obecna ustawa o szkolnictwie wyższym była już kilkakrotnie zmieniana. Jest w wielu miejscach nieczytelna, nie jest też dostosowana do potrzeb rynku pracy i ambicji polskich naukowców. Potrzebna jest więc nowa ustawa o szkolnictwie wyższym. Jednak praca nad nią wymaga głębokiego namysłu, po drugie szerokich debat wewnątrz środowiska akademickiego i między środowiskiem akademickim a ministerstwem" - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Warszawie wiceminister i minister nauki Jarosław Gowin.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdecydowało się na nowatorską - jak podkreślił minister - formułę pracy nad nową ustawą. Punktem wyjścia do niej ma być ogłoszony w poniedziałek konkurs, który wyłoni trzy zespoły ekspertów. Zespoły te, w oparciu o ramowe założenia wskazane przez resort nauki, przygotują trzy konkurencyjne koncepcje szczegółowych założeń do ustawy. "Wskażą też najważniejsze rozstrzygnięcia dotyczące modelu szkolnictwa wyższego" - wyjaśnił Gowin.
Zespoły będą wyłonione ze środowiska akademickiego. "Tym razem - inaczej niż w poprzednich kadencjach - przepisy o szkolnictwie wyższym, nauce będą przygotowywane nie przez firmy badawcze, tylko przez przedstawicieli środowiska akademickiego" - zapowiedział minister nauki. Każdy z zespołów na zrealizowanie projektu otrzyma grant sięgający 300 tys. zł. Zespoły ekspertów powinny być afiliowane albo przy uczelniach, instytutach badawczych, albo instytutach Polskiej Akademii Nauk.
Jak opisywał minister nauki, zespoły będą miały teraz dwa miesiące na przygotowanie wniosków. Następnie w ciągu 2-3 tygodni oceni je specjalna komisja powołana przy MNiSW. Od 1 czerwca poszczególne zespoły będą mogły już mogły rozpocząć pracę na swoimi projektami. "Bardzo ważnym elementem konkursu będzie obowiązek przeprowadzenia - przez wszystkie trzy zespoły - konsultacji w ramach środowiska akademickiego" - powiedział Gowin. "Chodzi nam nie tylko o to, aby otrzymać trzy konkurencyjne projekty, choć to jest oczywiście duża wartość. Chodzi nam też o zainicjowanie oddolnej debaty środowiska akademickiego na temat tego, jak powinny wyglądać polskie uczelnie czy instytuty naukowe" - zaznaczył.
Prace nad projektami zostaną zamknięte pod koniec lutego 2017 roku. "Mamy zatem rok na prace. Jestem przekonany, że dzięki takiemu trybowi uda się wypracować zdecydowanie lepszy, bardziej adekwatny do potrzeb polskich studentów, polskiej nauki, kształt tej ustawy, niż gdyby pisana była przez samego ministra, przez urzędników ministerialnych" - ocenił minister nauki.
Plan prac nad nową ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym minister nauki zapowiedział w połowie stycznia podczas posiedzenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) w Katowicach. Jak mówił wówczas, po wyłonieniu trzech konkurencyjnych projektów i debacie ze środowiskiem akademickim ministerstwo - we współpracy z naukowcami i przedstawicielami uczelni - przystąpi do pisania projektu ustawy. (PAP)
ekr/ mki/