IPN w Białymstoku ponowił apel do krewnych ofiar tzw. obławy augustowskiej, by zgłaszały się w celu pobrania materiału biologicznego do przyszłych badań porównawczych DNA. Pion śledczy białostockiego oddziału Instytutu prowadzi śledztwo dotyczące obławy.
Okres od stycznia do marca 1945 roku, gdy na ziemiach śląskich panowała pełna samowola sowiecka, był jednym z najtragiczniejszych okresów w dziejach tego regionu. Żołnierze sowieccy po prostu brali w tym czasie odwet za zbrodnie niemieckie - mówi PAP dr Adriana Dawid z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. Mija 70 lat od wydarzeń określanych mianem Tragedii Górnośląskiej.
17 stycznia 1945 r. do zniszczonej niemal doszczętnie Warszawy wkroczyli żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało większość swoich sił ze stolicy. Łączne straty ludności Warszawy w czasie II wojny światowej szacowane są na 600 - 800 tys. osób, w tym ok. 350 tys. Żydów i ok. 170 tys. poległych lub zamordowanych w powstaniu warszawskim. Straty urbanistyczne wynosiły ok. 84 proc., (zabudowa przemysłowa - 90 proc., mieszkalna - 72 proc. i zabytkowa - 90 proc.). (PAP)
We wsi Gajrowskie na Mazurach rozpoczął się w czwartek kolejny etap poszukiwań miejsc pochówku żołnierzy 3. Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Polegli oni w lutym 1946 roku w bitwie z oddziałami NKWD i UB .
Wysiedlenia, wywózki, mordy, gwałty - to przykłady represji określanych mianem Tragedii Górnośląskiej, które zaczęły się na Śląsku w styczniu 1945 r. po zajęciu go przez Armię Czerwoną. Wydarzenia te przypomniano w środę na Uniwersytecie Opolskim.
Umożliwienie ekshumacji i godnego pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-56, co pozwoli m.in. zakończyć ich poszukiwania na stołecznej Łączce, zakłada projekt noweli ustawy, którym zajęła się sejmowa komisja. Posłowie skierowali go we wtorek do podkomisji.
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ogłosiła w czwartek konkurs architektoniczny na koncepcję Panteonu-Mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych, który ma powstać na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Rozstrzygnięcie - 23 lutego 2015 r.
W Miłomłynie (woj. warmińsko-mazurskie) powstanie pomnik Danuty Siedzikówny, ps. Inka, sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i jednej z najbardziej znanych ofiar stalinowskiego terroru - poinformował społeczny komitet budowy tego pomnika.
Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy, której celem jest umożliwienie ekshumacji i godnego pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956. Zmiana przepisów pozwoli m.in. zakończyć poszukiwania ofiar na Łączce w Warszawie.
IPN uzyskał dokumenty operacyjne sowieckiej bezpieki, dotyczące walki z polskim podziemiem w latach 1944-1945. To ponad 5,2 tys. kart dokumentów spraw karno-śledczych i rozpracowań agenturalnych "Młyn" oraz "Sejm". Kwalifikowane były jako "ściśle tajne".