Radni Platformy Obywatelskiej z Elbląga zaapelowali do władz miasta o usunięcie pomnika działacza PPR i sowieckiego komsomolca Janka Krasickiego. W ich ocenie pomnik, stojący przed jedną ze szkół, stanowi "punkt zapalny" dla lokalnej społeczności.
Uchwałę o powołaniu społecznego komitetu budowy pomnika ofiar Tragedii Górnośląskiej przyjęła Rada Górnośląska. Mianem Tragedii Górnośląskiej określane są komunistyczne represje wobec Górnoślązaków w latach 1945-1948.
Plut. Edward Biesok ps. Edek, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, który zginął w 1946 r. w potyczce z milicjantami na górze Błatnia w Beskidach, został w sobotę pochowany z honorami w rodzinnej wsi Mazańcowice koło Bielska-Białej. Szczątki żołnierza zostały odnalezione i ekshumowane w listopadzie br. Przez 67 lat żołnierz spoczywał w lesie na Błatniej, nieopodal miejsca w którym zginął.
Senat poparł w czwartek nowelizację ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, dzięki której Warszawa ma otrzymywać do 200 mln zł rocznie z Funduszu Reprywatyzacji na wypłatę odszkodowań za mienie przejęte na podstawie tzw. dekretu Bieruta.
W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych otwarto we wtorek wystawę stałą pt. „Po wojnie. Obóz pracy w Łambinowicach (1945-1946)”. Ma ona popularyzować wiedzę o istniejącym w tym miejscu po wojnie obozie dla przesiedlanych, w którym przebywało ok. 5-6 tys. osób.
Kombatanci ze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych domagają się zdegradowania i osądzenia komunistycznego generała Tadeusza Pietrzaka. Jak powiedzieli w środę PAP, zarzucają mu udział w mordzie na żołnierzach NSZ ze zgrupowania Henryka Flamego „Bartka”.
Uroczystości pogrzebowe plut. Edwarda Biesoka ps. Edek, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych, który zginął w 1946 r. w potyczce z milicjantami na górze Błatnia w Beskidach, odbędą się 7 grudnia w jego rodzinnych Mazańcowicach koło Bielska-Białej – podał IPN.
Marcin Zaremba, autor „Wielkiej trwogi” – książki o trudnych realiach życia w Polsce w pierwszych latach po wojnie, zdobył tegoroczną Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego. Wyniki konkursu ogłoszono na piątkowej gali w Warszawie.
Przegląd filmów dokumentalnych z pięciu edycji festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" rozpoczął się w piątek w Rzeszowie. Retrospektywę zorganizowano z okazji 100. rocznicy urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego prezesa IV Zarządu zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".