Zakończono badania archeologiczne w tzw. Domu Turka w Augustowie - d. siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Teraz biegli z zakresu medycy sądowej przebadają szczątki odkryte w czasie drugiego etapu badań archeologicznych. Według wstępnych ocen są to szczątki zwierzęce.
65 lat temu, 12 maja 1948 roku, stracony został w więzieniu mokotowskim w Warszawie ppłk Stanisław Kasznica, ostatni komendant Narodowych Sił Zbrojnych. Jego szczątki zidentyfikowano w lutym 2013 roku po ekshumacjach prowadzonych przez IPN na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach. Stanisław Kasznica urodził się 25 lipca 1908 r. we Lwowie w rodzinie prawniczej. Jego ojciec Stanisław Wincenty Kasznica, potomek posła na Sejm Czteroletni Antoniego Trębickiego, w latach 1929-1931 był rektorem Uniwersytetu Poznańskiego.
Od 18 maja katowicki IPN udostępni posiadaczom smartfonów darmową aplikację, dzięki której będą mogli zdobyć informacje, w formie dźwiękowej, na temat historii miejsc pamięci w Katowicach - m.in. byłych siedzib NKWD i dawnej komendy MO. To jeden ze sposobów, w jakich Instytutu przyłącza się do tegorocznej Nocy Muzeów. Jak powiedziała PAP Monika Kobylańska z katowickiego oddziału IPN, dzięki aplikacji AudioTrip, wszyscy chętni mogą poznać historię pięciu, często zapomnianych, miejsc.
Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie zarzuca b. funkcjonariuszowi Urzędu Bezpieczeństwa w tym mieście Marianowi W. popełnienie dwóch zbrodni komunistycznych. Miał znęcać się moralnie i fizycznie nad dwoma zatrzymanymi. W piątek akt oskarżenia w tej sprawie został wysłany do miejscowego sądu rejonowego.
Jak najszersze upamiętnienie żołnierzy podziemia antykomunistycznego jest celem projektu pn. Rok Żołnierzy Wyklętych, realizowanego przez Fundację Niepodległości, Ośrodek KARTA i IPN. Wśród przedsięwzięć zapowiedziano m.in. wydanie płyty „Panny Wyklęte”, skierowanej do młodzieży.
W środę rozpoczął się drugi etap badań archeologicznych w tzw. Domu Turka w Augustowie - dawnej siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Chodzi o sprawdzenie na zlecenie IPN, czy nie spoczywają tam szczątki ofiar zbrodni UB.
8 maja 1953 r. Episkopat Polski przyjął memoriał odpowiadający na próby podporządkowania Kościoła katolickiego komunistycznym władzom. W jego ostatnich słowach biskupi stwierdzali: „Rzeczy Bożych na ołtarzu cesarza składać nam nie wolno. Non possumus! (Nie możemy)”.
Obelisk pamięci kapitana Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”, dowódcy AK i antykomunistycznej partyzantki, zostanie odsłonięty 18 maja w Częstochowie. Pomnik stanie blisko miejsca jego ujęcia w 1946 r. przez Urząd Bezpieczeństwa. Urodzony w Rzejowicach nieopodal Radomska (Łódzkie) Stanisław Sojczyński "Warszyc" był twórcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Była to najsilniejsza zbrojna organizacja antykomunistycznego podziemia działająca od 1945 r. w centralnej Polsce.
IPN wznawia na Powązkach w Warszawie poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego z lat 1948-1956. Badacze, wśród nich archeolodzy, lekarze medycyny sądowej i genetycy, planują wydobycie ok. 200 zamordowanych przez UB osób. Pierwsze prace rozpoczną się 13 maja.
O odpowiedzialne mówienie o prawdzie historycznej, aby nie niszczono śladów przeszłości, apelował we wtorek metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Przewodniczył on mszy z okazji Pielgrzymki Związku Represjonowanych Politycznie byłych Żołnierzy-Górników.