Narodowy Bank Polski wprowadzi 2 czerwca do obiegu nowe monety kolekcjonerskie upamiętniające 200-lecie istnienia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich - srebrną dziesięciozłotówkę i złotą stuzłotówkę - poinformował w komunikacie NBP.
Ogród znajdujący się przy pałacu Poznańskich w Łodzi został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego. Starania o wydanie takiej decyzji podjął łódzki magistrat we współpracy z Muzeum Miasta Łodzi - poinformowała w środę PAP Matylda Cygan z muzeum.
Nową drogę dojazdową, parkingi, chodniki oraz zieleń uzyska do końca roku północna część zabytkowej kolonii robotniczej Kaufhaus w Rudzie Śląskiej. Miejski samorząd zainwestuje w ten charakterystyczny punkt miasta blisko milion złotych.
Ośrodek KARTA, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Dom Spotkań z Historią zapraszają we wtorek 30 maja o godz. 18 na dyskusję: Ossolineum – instytucja trwalsza od państwa: dwieście lat Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (Lwów/Wrocław 1817–2017).
"Od dzieciństwa słyszałam w domu: jesteśmy Polakami" - mówi Wiktoria Muchrajewa z rodziny potomków polskich zesłańców w Buriacji. Natalia Łanowskaja, która mówi, że ma w sobie i polską, i rosyjską część, dopiero niedawno odkryła swoje polskie korzenie.
IPN podejmie starania, by sprowadzić z Turcji do Polski szczątki ppłk. Karola Rzepeckiego, który był pradziadkiem Danuty Siedzikówny "Inki" - dowiedziała się we wtorek PAP. W tej sprawie IPN podejmie działania wspólnie z MSZ.
W mieście Ardagan we wschodniej Turcji odnaleziono szczątki ppłk. Karola Rzepeckiego, który był pradziadkiem Danuty Siedzikówny "Inki" - podał w poniedziałek IPN. Trumnę z doskonale zachowanym ciałem Rzepeckiego odnaleziono na dawnym cmentarzu katolickim.
Ojciec pani Antoniny Soi i dziadek pani Antoniny Pietrzyk spoglądają z czarno-białych fotografii na tablicy "Pierwsi osiedleńcy Wierszyny", wiszącej w sali Domu Polskiego. "Oni wieźli wszystko z Polski" - opowiada Antonina Soja o tych pierwszych przybyszach.
Uruchomienie linii kolejowej z Wrocławia do Oławy miało duży wpływ na rozwój regionu – podkreśla Piotr Gerber, organizator obchodów 175. rocznicy uruchomienia linii kolejowej Wrocław-Oława. Była to pierwsza linia kolejowa na ziemiach polskich.