Tablicę upamiętniającą istnienie Szpitala Gminy Wyznaniowej Żydowskiej odsłonięto w środę w Krakowie na budynku przy ul. Skawińskiej. Obecnie mieści się w nim II Katedra Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UJ im. prof. Andrzeja Szczeklika.
Turyści mogą korzystać od wtorku z tarasu widokowego, który urządzono na szczycie wieży zabytkowej katedry św. Mikołaja w Elblągu. Rewitalizacja jednego z najwyższych obiektów sakralnych w Polsce kosztowała blisko 3,8 mln zł.
Władze Giżycka w najbliższych dniach rozpoczną naprawianie tzw. muru Carnot'a, który okala Twierdzę Boyen. Mur ten w ostatnim czasie zaczął się rozpadać. W ocenie władz miasta w tak fatalnym stanie ten zabytek jeszcze nie był.
Na stołecznym skwerze u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia można zobaczyć zdjęcia XIX-wiecznej Warszawy prezentowane na plenerowej wystawie "Pierwsi fotografowie Warszawy. Beyer, Brandel, Fajans". Ekspozycję zorganizowało Muzeum Narodowe w Warszawie i Dom Spotkań z Historią. Patronem medialnym wystawy, dostępnej dla zwiedzających do 18 października, jest Polska Agencja Prasowa.
Ponad 120 obrazów polskich malarzy ze szkoły monachijskiej m.in. Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Jacka Malczewskiego czy Juliusza Kossaka, można obejrzeć na wystawie "Egzotyczna Europa", którą w piątek otwarto w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.
Obrazy XIX-wiecznej Warszawy: m.in. Trakt Królewski, powstający Most Kierbedzia, kościół Wszystkich Świętych czy dworzec kolei warszawsko-terespolskiej można zobaczyć na fotografiach prezentowanych od czwartku na plenerowej wystawie w stolicy.
W środę mija 150. rocznica śmierci Abrahama Lincolna, uznawanego za jednego z najwybitniejszych prezydentów USA, który uratował kraj od rozpadu i doprowadził do zniesienia niewolnictwa. Lincoln został zamordowany pięć dni po zakończeniu wojny secesyjnej.