"Świt" w reż. Laili Pakalniny, łotewsko-estońsko-polska produkcja ze zdjęciami Wojciecha Staronia i Wiktorem Zborowskim w obsadzie, to historia inspirowana życiem Pawlika Morozowa, chłopca który doniósł na własnego ojca do NKWD. Film wchodzi w piątek na ekrany kin.
"Świt" w reż. Laili Pakalniny, łotewsko-estońsko-polska produkcja ze zdjęciami Wojciecha Staronia i Wiktorem Zborowskim w obsadzie, to historia inspirowana życiem Pawlika Morozowa, chłopca który doniósł na własnego ojca do NKWD. Film wchodzi w piątek na ekrany kin.
Pokaz filmu "Jerzy Popiełuszko. Posłaniec prawdy" odbył się w czwartek wieczorem w Muzeum Historii Kina Białoruskiego w Mińsku. W związku z dużą liczbą chętnych organizator – Instytut Polski – zapowiedział powtórną projekcję.
Instytucja Filmowa Silesia-Film po raz pierwszy włącza się w tym roku w organizację Święta Szlaku Zabytków Techniki – Industriady i poszukuje amatorskich filmów, powstałych na terenie zakładów przemysłowych oraz osiedli robotniczych.
Dwanaście filmów otrzyma dofinansowanie z Łódzkiego Funduszu Filmowego. O pieniądze mogli ubiegać się producenci filmów dokumentalnych, animowanych oraz fabularnych. W tym roku Łódź przeznaczyła na ten cel ok.1,2 mln zł.
W piątek na ekrany kin wchodzi film "Azyl" opowiadający o małżeństwie Jana i Antoniny Żabińskich, którzy w czasie II wojny światowej w swojej willi w warszawskim ZOO uratowali blisko 300 Żydów. W budynku mieści się muzeum, które przypomina o bohaterstwie Polaków.
W filmie "Azyl" chodziło o pewne przesłanie - o humanitaryzm, o to, kim powinniśmy być dla innych w chwili zagrożenia, pomimo tego, że sami jesteśmy zagrożeni – powiedziała Teresa Żabińska-Zawadzki, córka Antoniny i Jana Żabińskich, którzy w czasie II wojny światowej uratowali ponad 300 Żydów.
Krystian Bala, autor filozofującej powieści i morderca, skazany na 25 lat za dokonanie przestępstwa, które później opisał – to główny bohater „Amoku”, nowego filmu Kasi Adamik, którego premiera odbyła się w czwartek w warszawskim kinie Cinema City Sadyba.
W czwartek rozpoczął się największy i najpopularniejszy na Litwie Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Kino pavasaris”. Przez dwa tygodnie pokazanych zostanie 200 produkcji z 70 krajów, w tym 18 z Polski - m.in. „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego.
Agnieszka Holland odebrała w czwartek doktorat honoris causa Akademii Sztuk Scenicznych (AMU) w Pradze za osiągnięcia w dziedzinie filmu kinowego i telewizyjnego. Polska reżyserka i scenarzystka otrzymała dyplom i złoty medal - podała czeska agencja CTK.
"Wołyń" został w poniedziałek nagrodzony Orłem 2017 dla najlepszego filmu. Najlepszym reżyserem ogłoszono jego twórcę, Wojciecha Smarzowskiego. W sumie film zdobył 9 statuetek. Polskie Nagrody Filmowe otrzymali także m.in. Robert Bolesto, Anna Zamecka oraz Jan P. Matuszyński.