Retrospektywa Andrzeja Wajdy, podczas której rosyjscy widzowie będą mogli w ciągu dwóch tygodni zobaczyć kilkanaście filmów, rozpoczęła się we wtorek w Moskwie. Otworzył ją "Danton"; gościem specjalnym był odtwórca roli Robespierre'a - Wojciech Pszoniak.
Retrospektywa Andrzeja Wajdy, podczas której rosyjscy widzowie będą mogli w ciągu dwóch tygodni zobaczyć kilkanaście filmów, rozpoczęła się we wtorek w Moskwie. Otworzył ją "Danton"; gościem specjalnym był odtwórca roli Robespierre'a - Wojciech Pszoniak.
Cztery sekwencje z życia legendy wywiadu AK Kazimierza Leskiego ukazujące m.in. jego pracę pod przykrywką jako eksperta niemieckiego ds. umocnień na Wale Atlantyckim, dzięki czemu pozyskał ich plany, znajdą się w filmie, którego premierę zaplanowano na 24 stycznia.
W wieku 89 lat zmarł w Warszawie wybitny polski reżyser, scenarzysta i producent filmowy Tadeusz Chmielewski - poinformowało PAP Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Chmielewski wyreżyserował m.in. "Ewa chce spać", "Jak rozpętałem II wojnę światową" oraz "Nie lubię poniedziałku".
60 filmów z całego świata, w tym dokument o dzieciach-żołnierzach z Ugandy i film o pamięci historycznej w prywatnym wymiarze, zobaczą widzowie 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs. Prawa Człowieka w filmie, który odbędzie się w dniach 9-15 grudnia w Warszawie.
Film "Wspomnienie lata” w reż. Adama Guzińskiego został uznany za najlepszy debiut polski 21. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia, które zakończyło się w piątek w Łodzi. W kategorii debiutu europejskiego nagrodzono "Tydzień i jeden dzień” który wyreżyserował Asaph Polonsky.
Dokumentacja tegorocznych prac ekipy IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka przy odkrywaniu ciał żołnierzy NSZ zamordowanych we wrześniu 1946 na Opolszczyźnie znalazła się w filmie "Ziemia przemówiła", opowiadającym o losach oddziału Henryka Flame, ps. "Bartek".
Jerzy Hoffman otrzymał tytuł honorowego obywatela gminy Chęciny (Świętokrzyskie). "Z ogromnym sentymentem wracam do miejsca, gdzie nakręciłem Pana Wołodyjowskiego, swój pierwszy samodzielny film" – powiedział reżyser podczas środowej uroczystości w Dworze Starostów Chęcińskich.
"Dzień po żałobie", film w reż. Asapha Polonsky'ego o rodzicach, którzy próbują poradzić sobie ze śmiercią swojego syna, został nagrodzony Kamerą Dawida, głównym wyróżnieniem przyznanym podczas 14. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.
Twórcy filmów dokumentalnych - Paweł Łoziński i Anna Zamecka - zdobyli ex aequo w Łodzi nagrodę Grand Prix 26. Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu". Po raz pierwszy w historii imprezy jury postanowiło przyznać dwie statuetki Białej Kobry.