"Agnes Grey" autorstwa Anne Bronte, jednej z trzech zasłużonych dla literatury sióstr, ukazała się właśnie po raz pierwszy po polsku.
Anne to najmniej znana z trzech piszących sióstr Bronte. Jej twórczość została nieco przyćmiona przez popularność książek jej starszych sióstr - "Dziwnych losów Jane Eyre" pióra Charlotty i "Wichrowych wzgórz" Emily Bronte.
"Agnes Grey" przedstawia losy guwernantki, córki anglikańskiego pastora. Wychowanej w rodzinie, gdzie ceniono przede wszystkim wartości duchowe i wykształcenie Agnes bardzo trudno się znaleźć w świecie zamożnych angielskich ziemian, których dzieci uczy.
"Agnes Grey" przedstawia losy guwernantki, córki anglikańskiego pastora. Wychowanej w rodzinie, gdzie ceniono przede wszystkim wartości duchowe i wykształcenie Agnes bardzo trudno się znaleźć w świecie zamożnych angielskich ziemian, których dzieci uczy. Rozpuszczone latorośle bogaczy doskonale wiedzą, że nie muszą się liczyć z ubogą guwernantką. W ich świecie to nie wykształcenie się liczy, lecz majątek, który przysługuje im z racji urodzenia. Agnes znajduje w końcu szczęście jako żona pastora.
Autorka "Agnes Grey", Anne Bronte, urodziła się 17 stycznia 1820 w Thornton, w hrabstwie Yorkshire. Była najmłodszym z sześciorga dzieci w rodzinie anglikańskiego pastora, jednym z czwórki, które dożyły dorosłości. Gdy Anne miała rok, umarła ich matka, a rodzina przeniosła się na plebanię w Haworth. Anne wraz ze starszymi siostrami - Charlotte i Emily - kształciła się na pensji dla niezamożnych panien, potem pracowała jako guwernantka. Wspólnie z siostrami od wczesnej młodości pisała wiersze i opowiadania. Razem wydały w 1846 r. tomik poezji, w którym Anne opublikowała swoje utwory pod pseudonimem Acton Bell, wydała też dwie powieści, przełożoną na polski w zeszłym roku "Lokatorkę Wildfell Hall" (1948) oraz "Agnes Grey" (1847) - powieść, w której zawarła swoje doświadczenia guwernantki.
Anne Bronte zmarła na gruźlicę 28 maja 1849 w nadmorskim kurorcie Scarborough w Anglii.
"Agnes Grey" Anne Bronte ukazuje się nakładem wydawnictwa MG. Książkę przełożyła Magdalena Hume. (PAP)
aszw/ hes/