Przedmioty zgromadzone na wystawie "Rzeczy warszawskie" stały się inspiracją dla autorów książki "20 rzeczy o Warszawie", w której staja się pretekstem do opowiadania o historii miasta. Wśród autorów są m.in. Jacek Dehnel, Sylwia Chutnik, Maciej Sieńczyk.
"Rzeczy ze swoją realnością to pamiątki przeszłości, uczestnicy i świadkowie zdarzeń, dlatego przyznajemy im rolę sprawczą"- powiedział wicedyrektor Muzeum Warszawy Jarosław Trybuś podczas czwartkowej debaty o książce, uzupełniającej wystawę "Rzeczy warszawskie".
Inspiracją do stworzenia dwudziestu opowiadań stały się historie wybranych przedmiotów, zgromadzonych na wystawie "Rzeczy warszawskie". Autorami publikacji są pisarze związani ze stolicą - Justyna Bargielska, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Mikołaj Łoziński i Maciej Sieńczyk. Część opowiadań ma charakter fantastyczny, inne zaś nawiązują do rzeczywistych zdarzeń, jak np. historia dziewczynki, której ojca zamordowano w Katyniu. W tej opowieści niebieska puszka po słodyczach marki Wedel z wizerunkiem Zamku Królewskiego, staje się pretekstem do opowiedzenia losów rodziny naznaczonej przez wojnę.
Jak podkreślali autorzy książki, obecni na czwartkowym spotkaniu w Muzeum Warszawy, trudno jest wskazać przedmioty, które charakteryzowałyby współczesną stolicę - różnorodną i eklektyczną, jednak pamięć o rzeczach, które przypominają o historii miasta, należy podtrzymywać.
Według wicedyrektora Muzeum Warszawy Jarosław Trybusia, charakter wystawy "Rzeczy warszawskie" jest wyrazem "zmęczenia wizualizacją, otaczającą nas ze wszystkich stron" i chęcią zwrócenia się do konkretnych przedmiotów, "których historia zawsze stawała się inspiracją do opowieści o losach rodziny, miasta czy kraju".
Książka "20 rzeczy o Warszawie", w limitowanych ilościach przeznaczona do sprzedaży, powstała z myślą o absolwentach stołecznych szkół średnich i zawodowych, którzy otrzymali ją z okazji tegorocznego zakończenia roku szkolnego.
Jak podkreślił autor zdjęć, uzupełniających publikację, Jacek Kołodziejski, wielkim wyzwaniem było opracowanie formy atrakcyjnej dla młodego odbiorcy i dlatego "z jednej strony ta książka może przypominać magazyn, z drugiej - podręcznik osobliwości". "To było bardzo ważne, żeby forma zachęcała do zgłębienia historii" - dodał Kołodziejski.
Na ostateczną formę ekspozycji "Rzeczy warszawskie", którą oglądać można od maja, składać się będzie 300 tys. przedmiotów, które pracownicy Muzeum zbierali przez 80 lat. W skład zbioru wchodzą m.in. portret Marii Kazimiery Sobieskiej, fotografia z cyklu dokumentującego powrotu Warszawiaków do zrujnowanego po wojnie miasta, komplet biżuterii z okresu Żałoby Narodowej, szyfonowa bluzka, zabytkowa cukiernica i spodek z autografem Pabla Picassa.
Muzeum Dawnej Warszawy powstało w 1936 roku, jako oddział Muzeum Narodowego. Placówka objęła opieką zbiory varsavianistyczne, a jej siedzibą stały się zakupione przez magistrat w latach 1937–1938 trzy kamienice przy Rynku Starego Miasta: Baryczkowska, Kleinpoldowska i „Pod Murzynkiem”. Podczas II wojny światowej zbiory placówki uległy zniszczeniu i rozproszeniu. Po wojnie instytucja odrodziła się pod nazwą Muzeum Historyczne m. st. Warszawy i systematycznie powiększała swoje zbiory. Obecnie posiada kilka oddziałów, oraz prowadzi działalność naukowo - wydawniczą i wystawienniczą. (PAP)
nak/aszw/