"Papieska ekonomia" to tytuł nowej książki dominikanina o. Macieja Zięby, poświęconej społecznemu nauczaniu Kościoła w świecie zmieniających warunków ekonomicznych i politycznych. Prezentacja publikacji wydanej przez "Znak" odbyła się w piątek w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.
"Autor publikacji opierając się na analizie encyklik społecznych kolejnych papieży od Leona XIII do Franciszka, zwłaszcza zaś spuścizny Jana Pawła II, przekonująco kreśli obraz katolickiej nauki społecznej w fascynującym napięciu i dialogu z polityczną i ekonomiczną myślą liberalną" - podkreślają jej wydawcy.
Według wydawcy książki "Papieska ekonomia" stanowi zmienioną i znacznie poszerzoną wersję książki "Papieże i kapitalizm" (Znak 1998), o której ks. Józef Tischner pisał, że „może odegrać istotną rolę w kształtowaniu nowych form zaangażowania katolików w życie polityczne”.
Publikacja ta - jak podkreśliła podczas jej prezentacji dyrektor Instytutu Politologii UKSW w Warszawie prof. Aniela Dylus - ukazuje ciągłość społecznego nauczania Kościoła. "Pozwala nam głębiej spojrzeć na nauczanie papieży i w epoce Jana Pawła II, i w epoce Franciszka, w dynamicznym świecie, w świecie turbulencji ekonomicznych i politycznych".
Politolog i publicysta, zastępca przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Nauk o Człowieku Aleksander Smolar mówiąc o publikacji podkreślił, że o. Zięba próbuje w niej "pogodzić polski Kościół z gospodarką rynkową z demokracją", mówiąc wprost: "demokracja i kapitalizm tak, wypaczenia nie".
"Publikacja ta pokazuje, jak aktualne, a nawet prorocze jest nauczanie papieża Jana Pawła II o wolnym rynku i demokracji wobec obecnego kryzysu, zarówno ekonomicznego i politycznego. (...) pokazuje, jak w mądry i głęboki sposób odpowiadać na te wyzwania, pomaga uruchomić debaty, które są nam bardzo potrzebne" - powiedział podczas jej prezentacji o. Zięba.
Dodał, że wiele lat po wydaniu encykliki "Centesimus annus", okazuje się słuszność myśli Jana Pawła II, i jej waga na dzisiejsze czasy. "Potrzebna jest debata w polskim Kościele i w polskiej kulturze intelektualnej" - podkreślił o. Zięba.
Ta książka - jak powiedział o. Zięba - ma przypomnieć o fundamentach chrześcijańskich i w nowoczesny sposób pokazać, jak to pokazuje Jan Paweł II, jak w świecie ekonomii, kultury i polityki może poruszać się człowiek, nie tylko chrześcijanin, pokazując, że "fundamenty chrześcijańskie są podstawą w wirującym dziś świecie".
"Wspólnota moralna - jak podkreśla Jan Paweł II w swoim nauczaniu - jest fundamentem wspólnoty, która jest niezbędna do tworzenia ekonomii, kultury i polityki". Dodał, że "liberałowie za mało wiedzą o wspólnocie, że konieczne jest otwarcie na wartości moralne, a jeśli na nie się otworzą (...) mogą sporo się dowiedzieć". (PAP)
skz/ malk/