Solidarność

28.10.2018

„Stacja Solidarność. Protest głodowy kolejarzy 21-27 października 1980 roku”

autor: Kamil Dworaczek, Tomasz Przedpełski
„Stacja Solidarność. Protest głodowy kolejarzy 21-27 października 1980 roku” „Stacja Solidarność. Protest głodowy kolejarzy 21-27 października 1980 roku”

„Stacja Solidarność. Protest głodowy kolejarzy 21-27 października 1980 roku” - to tytuł książki wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej w 38. rocznicę tych wydarzeń. Publikacja jest monografią i zbiorem wspomnień uczestników protestu.

Autorami książki jest pracownik wrocławskiego oddziału IPN dr Kamil Dworaczek oraz publicysta Tomasz Przedpełski. „Stacja Solidarność. Protest głodowy kolejarzy 21-27 października 1980 roku” to pierwsza tak wyczerpująca publikacja na temat wydarzeń sprzed 38 lat, do których doszło w lokomotywowni we Wrocławiu.

„O strajku głodowym kolejarzy pisał w swoich wspomnieniach jego uczestnik Zygmunt Sobolewski, który swą książkę poświęcił kolejarskiej +Solidarności+. Artykuły w prasie podziemnej publikował też prof. Włodzimierz Suleja. My w swojej książce zawarliśmy monografię wydarzeń i wspomnienia kilkudziesięciu uczestników oraz ówczesnego wiceministra transportu Janusza Kamińskiego. Książka jest też bogato ilustrowana” - powiedział PAP dr Kamil Dworaczek.

Przypomniał, że kolejarze podjęli w październiku 1980 r. protest głodowy z powodu żądań płacowych i to podwyżki wynagrodzeń były ich głównym postulatem, choć dodatkowym punktem było też domaganie się ogólnopolskiej rejestracji NSZZ "Solidarność" przez sąd.

„Kolejarze nie strajkowali w sierpniu przed porozumieniami zawartymi z rządem. Gdy ich żądania płacowe były ignorowane zdecydowali się na strajk głodowy. Nie chcieli się zdecydować na zatrzymanie ruchu kolejowego, ponieważ obawiali się, że mogłoby to doprowadzić nawet do interwencji wojskowej z zewnątrz” - zaznaczył historyk.

Podkreślił, że protest miał charakter ogólnopolski, a w głodówce we Wrocławiu uczestniczyli przedstawiciele i pracownicy PKP m.in. z Gdańska, Szczecina i innych mniejszych ośrodków. „Pracownicy PKP zawiązali międzyokręgową komisję pracowników kolei i zanim doszło do głodówki zwracali się m.in. do Lecha Wałęsy, by nacisnął rząd w kwestiach płacowych dla kolejarzy. Gdy zostali przez niego odesłani z kwitkiem spontanicznie zdecydowali się na głodówkę” - powiedział dr Dworaczek.

Protest zakończył się sukcesem po tygodniu. Rząd zdecydował się spełnić żądania płacowe kolejarzy.

W niedzielę we Wrocławiu w ramach obchodów 38. rocznicy protestu głodowego odprawiono mszę świętą koncelebrowaną przez metropolitę wrocławskiego abp Józefa Kupnego, złożono kwiaty pod pomnikiem św. Katarzyny przy lokomotywowni oraz odbyło się spotkanie z autorami książki.(PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL