W trakcie 15. Festiwalu Wielkopostnego Nowe Epifanie odbędzie się 10 wydarzeń artystycznych - 4 spektakle teatralne, 3 koncerty i 3 filmy - powiedziała w czwartek PAP z-ca dyrektora festiwalu Katarzyna Lemańska. Impreza rozpocznie się 14 lutego i potrwa do 24 marca.
"Hasłem 15. Festiwalu Nowe Epifanie jest pytanie z Ewangelii św. Łukasza: +Czemu jesteście zmieszani?+. Stawia je Jezus po swoim Zmartwychwstaniu podczas pierwszego spotkania z uczniami. Jest to moment, w którym apostołowie odczuwają mieszankę bólu, goryczy - wszystkiego tego, co towarzyszy żałobie po utracie bliskiej osoby. Z drugiej strony są pełni nadziei, bo czekają na to Zmartwychwstanie" - wyjaśniła Katarzyna Lemańska.
"Tegoroczna tematyka ogniskuje się wokół choroby, bólu, cierpienia, śmierci, w końcu żałoby – sytuacji trudnych, które wytrącają nas z kolein codzienności, wprawiają nas w stan konsternacji, zmieszania" - podkreśliła. "I właśnie w takiej mieszaninie dziwnych, często przeczących sobie uczuć, umieściliśmy program teatralny, muzyczny i filmowy Nowych Epifanii" - dodała.
"W trakcie festiwalu zaprosimy widzów do różnych warszawskich przestrzeni. Spektakle będą prezentowane w Teatrze Powszechnym, na deskach Teatru Polskiego, w Teatrze Collegium Nobilium oraz w sali widowiskowej Ursynowskiego Centrum Kultury +Alternatywy+" - mówiła. "Wszystkie koncerty będą prezentowane tradycyjnie w jednym miejscu, czyli w Kościele Ewangelicko-Reformowanym. A na pokazy filmowe zapraszamy do siedziby organizatora Nowych Epifanii - do Centrum Myśli Jana Pawła II na ul. Foksal 11" - wyjaśniła Katarzyna Lemańska.
Poinformowała, że po spektaklach i prezentacjach filmowych zaplanowano dyskusje twórców i ekspertów z widzami. "Wracamy do tej formuły, ponieważ sami jako kuratorzy festiwalu mierzymy się z rożnymi uczuciami po obejrzeniu przedstawień i filmów, które dotykają tematów cierpienia, bólu, choroby, odchodzenia. Są to często tabuizowane tematy i dlatego pragniemy podzielić się wspólnie refleksjami" - mówiła. "Zaprosiliśmy twórców tych wydarzeń i ekspertów. Matronat nad naszym festiwalem objął Instytut Dobrej Śmierci. Obok twórców wydarzeń artystycznych na dyskusjach pojawi się bardzo dużo ekspertek z tego Instytutu. Będą też psycholożki, reportażystki, specjalistki z różnych dziedzin medycznych" - zapowiedziała zastępczyni dyrektora Festiwalu.
Pytana, z zaproszenia jakich przedstawień teatralnych jest najbardziej dumna, Katarzyna Lemańska powiedziała: "muszę podkreślić, że jestem dumna ze wszystkich zaproszonych spektakli". "Bardzo się cieszymy, że udało nam się zaprosić spektakl +Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję+ w reżyserii Mateusza Pakuły. Jest to przedstawienie z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie" - mówiła. "Muszę przyznać, że jest to bardzo osobista wypowiedź Mateusza Pakuły na podstawie książki, w której opowiada o procesie odchodzenia jego ojca oraz o związanych z tym doświadczeniach jego i jego najbliższych" - tłumaczyła. "W spektaklu widzowie zobaczą Marcina Pakułę, brata Mateusza" - dodała zastępczyni dyrektora Festiwalu.
"Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima są autorami scenariusza spektaklu +Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele+. Jest to propozycja Teatru Polskiego z Bydgoszczy. Rodzaj fantazji na temat Kościoła w przyszłości - Kościoła, w którym rozmawiamy wspólnie i parafianie, i Polacy, i osoby konsekrowane o naszej cielesności i seksualności" - powiedziała. "Tytuł przedstawienia odsyła do serialu z Richardem Chamberlainem, ale te analogie do serialu zatrzymują się na poziomie ogólnego tematu miłości w Kościele. Twórcy proponują dialog - i my ten dialog jako organizatorzy festiwalu chcemy podjąć i wspólnie zastanowić się nad tym, jak kształtować język, który nie tabuizuje, w którym możemy szczerze rozmawiać o fundamentalnych potrzebach naszego ciała" - wyjaśniła Katarzyna Lemańska.
Przypomniała, że 15. Festiwal zainaugurują w stołecznym Teatrze Collegium Nobilium prezentacje w cyklu "Młoda reżyseria". Pokazany zostanie film krótkometrażowy "Babcia Wandzia" na podstawie scenariusza i w reżyserii Karoliny Kowalczyk oraz spektakl "Ból" w reżyserii Kingi Chudobińskiej-Zdunik.
"Już tradycyjnie w bloku muzycznym pojawi się Adam Strug, który przygotuje specjalnie na festiwal muzyczną interpretację naszego hasła +Czemu jesteście zmieszani?+. Tytuł jego koncertu brzmi +Piosenki zmieszane+. Pieśniarz przygotuje ze swojego repertuaru utwory m.in do wierszy Mickiewicza, Leśmiana, Rymkiewicza" - zapowiedziała. "Myślę, że będzie to ciekawa mieszanina rozmaitych utworów o bardzo różnych nastrojach - od miłości do śmierci" - oceniła zastępczyni dyrektora Festiwalu.
"Skoro wspomniałam o spektaklu Mateusza Pakuły - to z nim koresponduje film +Lęk+ w reżyserii Sławomira Fabickiego, który opowiada o podróży dwóch sióstr do Szwajcarii. Jej cel nie jest bliżej sprecyzowany. Natomiast dowiadujemy się, że jedna z sióstr śmiertelnie choruje, a druga jej towarzyszy. Być może to jest ich ostatnia podróż" - mówiła. "Cały program filmowy, któremu kuratoruje Mateusz Toma, jest przygotowany w ten sposób, iż spektakle i filmy +widzą się+ nawzajem i wchodzą w artystyczny dialog" - podkreśliła Katarzyna Lemańska.
Więcej informacji i szczegółowy program Festiwalu znaleźć można na stronie: https://noweepifanie.pl.
Organizatorem Festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II. To instytucja kultury miasta stołecznego Warszawy, w której podejmowane są pytania o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. "Centrum to miejsce, w którym kreowana jest przestrzeń współpracy między środowiskami naukowymi i artystycznymi oraz międzyreligijnymi ponad podziałami kulturowymi i ideologicznymi. Działamy w obszarach kultury i edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Programowo Centrum Myśli Jana Pawła II korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar" - podkreślono na stronie Centrum.
Organizację Festiwalu sfinansowało m.st. Warszawa.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/