Filmy, książki, murale i spektakle związane z przypadającą w tym roku setną rocznicą powstania wielkopolskiego zostaną zrealizowane dzięki wsparciu wielkopolskiego samorządu. Zarząd województwa przekazał 1,5 mln zł organizacjom społecznym, chcącym upamiętnić to wydarzenie.
Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu poinformowało o rozstrzygnięciu otwartego konkursu ofert na realizację przedsięwzięć w dziedzinie kultury, kultury fizycznej, turystyki i krajoznawstwa, nakierowanych na popularyzację wiedzy nt. zwycięskiego zrywu. Na konkurs wpłynęło prawie 100 wniosków, 57 z nich uzyskało pozytywną ocenę.
"Wsparcia finansowego udzielono różnym inicjatywom: od biegów, poprzez murale, po spektakle i wydawnictwa płytowe. Filmy w internecie, książki, nauka w formie zabawy czy też rzetelne opracowania archiwów – to wszystko już niebawem wydarzy się w Wielkopolsce, aby ukazać nam – używając nazwy jednego ze zwycięskich projektów – inny wymiar powstania" – podało biuro prasowe.
Dzięki samorządowym środkom spopularyzowane zostaną m.in. przechowywane w Zbąszyniu zdjęcia sprzed stu lat, uwiecznione na szklanych negatywach. W Tarnowie Podgórnym zorganizowane zostaną powstańcze podchody. Część przedsięwzięć korzysta z dwuletniego dofinansowania – blisko 30 z nich będzie rozgrywać się na przestrzeni 2018 i 2019 roku.
Dofinansowanie przyznano z inicjatywy marszałka województwa Marka Woźniaka, organizatora centralnych obchodów setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego 1918/1919. Zgłoszenia na konkurs spłynęły z terenu całego województwa. "Cieszę się z zaangażowania małych miejscowości i dużych ośrodków. Stanowi ono dowód, że powstanie wielkopolskie ma wartość w skali całego regionu" – powiedział Woźniak.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ jbp/