24 artystyczne instalacje będzie można oglądać podczas 11. edycji gdańskiego Festiwalu Narracje. Na miejsce tegorocznej, rozpoczynającej się w piątek, imprezy prezentującej sztukę współczesną wybrano dzielnicę Siedlce.
„Festiwal Narracje przez sztukę, artystyczne działania i projekty pokazuje miasto na nowo, z innej strony, wydobywa też jego historię” - powiedziała PAP Marta Bańka, rzecznik prasowy Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, który jest głównym organizatorem imprezy.
Wyjaśniła, że w tym roku artyści uczestniczący w festiwalu skupili się na „mikro narracjach”, czyli tworzeniu swoich prac w oparciu o wcześniejsze spotkania i konsultacje z mieszkańcami. „W wielu przypadkach instalacje powstały wręcz przy bezpośrednim udziale lokalnej społeczności. W ten sposób prace nawiązują wprost do miejscowego kontekstu i historii dzielnicy” – dodała.
Narracje odbywają się co roku w innej części Gdańska. W tym roku miejscem pracy artystów stała się, położona niedaleko historycznego Gdańska, dzielnica Siedlce. W XIX wieku obszar ten włączono w granice miasta i zielone przedmieścia zaczęły zamieniać się w dzielnicę robotniczą. Pod względem architektonicznym Siedlce to jedna z najbardziej eklektycznych dzielnic Gdańska. Stoją tu czynszowe kamienice i robotnicze domy z przełomu XIX i XX wieku, neogotyckie gmachy, modernistyczna zabudowa mieszkaniowa, PRL-owskie bloki z wielkiej płyty oraz współczesne, odgradzające się od dzielnicy, osiedla deweloperskie.
Za program tegorocznych Narracji odpowiadają, wybrani w drodze konkursu, kuratorzy Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian z warszawskiego Biura Wystaw.
W 11. Festiwalu Narracje, na zaproszenie kuratorów, swoje dokonania artystyczne przedstawią twórcy z całej Polski: Tymek Bryndal, Mikołaj Biberstein-Starowieyski, Monika Drożyńska, Józef Gałązka, Maya Gordon, Katarzyna Górna, Marta Handschke, Bartosz Jakubowski, Malwina Konopacka, Mateusz Kowalczyk, Alicja Karska/Aleksandra Went, Angelika Markul, Michał Mioduszewski, Olga Mokrzycka-Grospierre, Patrycja Orzechowska, Joanna Pawlik, Przemek Pyszczek, Aga Szreder, Marta Wódz i Piotr Wysocki.
Trasa Narracji na Siedlcach rozpięta będzie między ulicami Malczewskiego, Tarasy, Ojcowską, Wyczółkowskiego, a kończyć w klubie festiwalowym w Forcie Góry Gradowej (wąwóz w parku pomiędzy ulicami Nowe Ogrody, Powstańców Warszawskich i Gen. Henryka Dąbrowskiego). Przejście wszystkich 24 punktów z instalacjami artystycznymi zajmie około dwóch godzin.
Po trasie Narracji oprowadzać będą przewodnicy. Wycieczki startować będą co 20 minut od godz. 17.20 do godz. 21.40 spod punktu informacyjnego. W ciągu dwóch festiwalowych dni - piątek 15 listopada i sobota 16 listopada - oprowadzanie będzie odbywać się także w obcych językach - angielskim (godz. 19.30), a także - po raz pierwszy w historii festiwalu - po ukraińsku (godz. 18.30) oraz rosyjsku (godz. 20.30). Każdego dnia będzie też oprowadzanie kuratorskie (godz. 17.00).
Oglądanie dokonań artystów możliwe jest także w sposób indywidualny z pomocą ulotki z mapką wskazującą lokalizację instalacji.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ itm/