Poznański teatr Scena na Piętrze obchodzi 35 lat istnienia. Na jego deskach występowali m.in. Gustaw Holoubek i Tadeusz Łomnicki. Teatr od lat upamiętnia Romana Wilhelmiego; przed budynkiem Sceny stoi jego pomnik.
W czwartek Scena na Pietrze organizuje wieczór galowy z udziałem m.in. Hanny Banaszak, Haliny Zimmermann, Doroty Żmijewskiej, Jagody Kram i Natalii Kraśkiewicz.
Wcześniej, na początku marca, teatr wyprodukował w ramach jubileuszu i przedstawił monodram „Jest jak jest” w reżyserii Tomasza Szymańskiego z udziałem Agnieszki Różańskiej.
Placówka nie ma swojego zespołu aktorów. Jak powiedział PAP szef Sceny Romuald Grząślewicz, teatr wielokrotnie gościł największe gwiazdy. Na deskach Sceny wystąpili m.in: Gustaw Holoubek, Tadeusz Łomnicki, Grażyna Barszczewska, Anna Seniuk i Roman Wilhelmi.
„Bardzo częstym gościem - jako reżyser i jako aktor, był u nas Zdzisław Wardejn. Był czas realizacji z Ewą Wiśniewską i Ewą Dałkowską. Chętnie przyjeżdżała tu Grażyna Barszczewska. Widzowie wiedzą, że Scena na Piętrze to wielka różnorodność: od koncertów po bardzo poważne sztuki, poruszające dramatyczne tematy” – powiedział Grząślewicz.
W teatrze odbyło się kilkanaście prapremier, kilkadziesiąt premier ogólnopolskich i poznańskich. Od kilku lat teatr kultywuje pamięć o Romanie Wilhelmim, wybitnym aktorze teatralnym i filmowym, który urodził się w Poznaniu. Od 2008 roku jest gospodarzem Dni Romana Wilhelmiego.
„Niedługo przed jego śmiercią, w kwietniu 1991 roku w Scenie na Piętrze, odbyła się ostatnia teatralna premiera Wilhelmiego. To był monodram +Mały światek Sammy Lee+ w reżyserii Zdzisława Wardejna” – powiedział Grząślewicz. W 2012 roku w centrum miasta odsłonięto pomnik Wilhelmiego, wcześniej jego imieniem nazwano skwer, a na budynku teatru umieszczono poświęconą aktorowi tablicę.
Premierowe przedstawienie w teatrze Scena na Piętrze - „Śnieg” Stanisława Przybyszewskiego - odbyło się 27 marca 1979 roku. Reżyserem był Marek Wilewski. Wystąpili: Grażyna Barszczewska, Barbara Wrzesińska, Ryszard Barycz i Leszek Teleszyński.
W ciągu 35 lat Scena na Piętrze była m.in. gospodarzem konkursów dramaturgicznych Tespis, jak również kilkudziesięciu spotkań z wybitnymi postaciami polskiej kultury z cyklu „Tandem” oraz „Fart”. (PAP)
rpo/ dym/ agz/