Faksymile słynnego XIII-wiecznego Psałterza Wrocławskiego została przekazana w piątek do zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia. Oryginał psałterza znajduje się w muzeum w Cambridge.
„Ponieważ eksponaty tej klasy nie są wypożyczane, obejrzenie tego działa w miejscu jego powstania było dotąd niemożliwe” – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Muzeum Miejskiego Wrocławia Ewa Pluta. Obecnie psałterz nazywany "Breslau Psalter" znajduje się w kolekcji Fitzwilliam Museum w Cambridge.
Wykonanie psałterza zleciła Anna Czeska (1204–1268), żona księcia śląskiego Henryka II Pobożnego. „Rękopis składający się z 294 stron przepełnionych iluminatorskimi zdobieniami na świetlistym złotym tle, powstał w kręgu mistrza Giovanni di Gaibana z Padwy. Niespotykane bogactwo iluminacji czyni Psałterz Wrocławski nader wyjątkowym” – powiedziała rzeczniczka.
„Psałterz ten przypomina przenośną galerię obrazów powstałą na styku różnych tradycji artystycznych – saksońsko-turyngeńskiej, frankońskiej, czeskiej, bizantyjskiej, wenecko-padewskiej i bolońskiej, a także francuskiej i angielskiej. Rękopis ten jest wyrazem mecenatu i politycznych ambicji wrocławskiej rodziny książęcej i zarazem jednym z najzdobniejszych psałterzy, jakie zachowały się z całego okresu średniowiecza” - oceniła dr Stella Panayotova, kuratorka Fitzwilliam Museum.
Zadania skopiowania psałterza z oryginału podjęli się specjaliści z wydawnictwa Quaternio z Lucerny. „Ten długi, kosztowny i bardzo pracochłonny proces składający się z kilku etapów, zakończyły dokładne oględziny i analizy wykonane przez kuratorów z Fitzwilliam Museum, którzy orzekli, że faksymile jest zbieżna z oryginałem i jako taka ma wartość muzealną” – wyjaśniła rzeczniczka. W piątek rękopis został umieszczony na wystawie „1000 lat Wrocławia” w Pałacu Królewskim. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ agz