Kultura i sztuka 1945-1989

25.10.2019

Gustaw Holoubek ma swój skwer w Krakowie

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (C), Magdalena Zawadzka-Holoubek (L) i Jan Holoubek (P) podczas uroczystości nadania imienia Gustawa Holoubka skwerowi u zbiegu ulic Fałata i Kraszewskiego w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (C), Magdalena Zawadzka-Holoubek (L) i Jan Holoubek (P) podczas uroczystości nadania imienia Gustawa Holoubka skwerowi u zbiegu ulic Fałata i Kraszewskiego w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Jeden z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych oraz reżyser Gustaw Holoubek ma swój skwer na Zwierzyńcu w Krakowie. Uroczyste otwarcie zieleńca, ulokowanego przy zbiegu ulic Fałata i Kraszewskiego, odbyło się w piątek.

W uroczystości uczestniczyła wdowa po zmarłym 11 lat temu artyście Magdalena Zawadzka-Holoubek oraz syn Jan Holoubek.

„Marzyłam, żeby zaistniał jakiś punkt w mieście Krakowie, który by przypominał o tym, że był ktoś taki, kto tu się urodził, wychował, kształtował podstawy przyszłego życia i to się dzisiaj ziściło. (...) Był bardzo skromnym człowiekiem i mimo licznych sukcesów nigdy nie dotknęła go straszna rzecz, jaką jest megalomania” – powiedziała Magdalena Zawadzka-Holoubek.

CZYTAJ TAKŻE

Jak zaznaczyła, jej mąż kochał „magiczną” dzielnicę Zwierzyniec, kochał Kraków. „Tutaj zostawił swoje serce, mimo że potem pojechał w świat daleki” – mówiła i dodała, że Kraków jest ważnym bohaterem w jedynek książce Gustawa Holoubka - „Wspomnienia z niepamięci”.

Syn artysty Jan Holoubek powiedział: „Dziękuję za ten piękny gest oddania skweru pod opiekę mojemu tacie. Jestem pewny, że otoczy go swoim czułym i dobrym spojrzeniem”. Dzielnicę Zwierzyniec syn aktora określił zaś „arkadią, rajem cudownego dzieciństwa”, o którym często ojciec mu opowiadał.

Prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że radni jednogłośnie zdecydowali o nadaniu skwerowi imienia Gustawa Holoubka. Mówił też o związku artysty z miastem.

„Zawsze musi być pretekst do tego, by nadać imię ulicy, skwerowi. Ten pretekst musi być dwojaki – po pierwsze, musi to być osoba wybitna, po drugie – musi to być osoba związana z Krakowem. Co prawda Gustaw Holoubek kojarzy się z Warszawą, telewizją, radiem, filmem – raczej tymi warszawski kwestiami, ale warto przypomnieć, że jest związany z tą okolicą, miastem” – powiedział prezydent Krakowa.

CZYTAJ TAKŻE

Gustaw Holoubek był jednym z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych oraz reżyserem. Urodził się 21 kwietnia 1923 r. w Krakowie, w domu przy ul. Kraszewskiego 25. W 1939 r. jako ochotnik uczestniczył w kampanii polskiej. W pierwszych latach kariery scenicznej grał w teatrach krakowskich.

Jako aktor na scenie Teatru Dramatycznego grał główne role m.in. w spektaklach „Diabeł i Pan Bóg” Jeana-Paula Sartre'a (1960) i „Król Edyp” Sofoklesa (1961) w reżyserii Ludwika Rene oraz „Płatonow” Antoniego Czechowa w reżyserii Adama Hanuszkiewicza (1962). Występował tam też w spektaklach reżyserowanych m.in. przez Jerzego Jarockiego – u którego zagrał wysoko ocenione role w „Rzeźni” Sławomira Mrożka (1975) i „Królu Learze” (1977) Szekspira – oraz Jerzego Antczaka, Jerzego Grzegorzewskiego, Andrzeja Łapickiego i Macieja Prusa.

W Teatrze Narodowym grał m.in. u Kazimierza Dejmka. Wystąpił m.in. w wyreżyserowanym przez Dejmka „Kordianie” z 1965 r. oraz „Dziadach” z roku 1967. To była jedna z największych ról Holoubka. W latach 1972-1980 sprawował funkcję prezesa SPATiF-u (Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru i Filmu). Wśród licznych nagród przyznanych Holoubkowi są m.in.: Nagroda Państwowa I stopnia za wybitne osiągnięcia w teatrze i filmie (1966), Super Wiktor 1994 – nagroda Akademii Telewizyjnej, Nagroda „Gwiazda Telewizji Polskiej” z okazji 50-lecia TVP (2002); Wielka Nagroda Fundacji Kultury za rok 2004 oraz medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” przyznany przez ministra kultury (2005).

Gustaw Holoubek zmarł 6 marca 2008 r. w Warszawie. Miał 85 lat.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL