Widowisko muzyczno - taneczne „Harnasie” do muzyki Karola Szymanowskiego i Wojciecha Kilara odbędzie się w sobotę w Zakopanem pod Wielką Krokwią.
Wydarzenie jest związane z 80. urodzinami Wojciecha Kilara oraz 130. rocznicą urodzin Karola Szymanowskiego.
Jak wyjaśniła PAP prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza i główna organizatorka wydarzenia Danuta Sztencel, zarówno twórca „Harnasiów” jak i „Krzesanego” tworząc swoje dzieła inspirowali się dynamiczną i emocjonalną muzyką góralską.
Wydarzenie muzyczno - taneczne ma promować IV festiwal „Muzyka na Szczytach”, który odbędzie się pod Tatrami we wrześniu. Pomysł ukazania „Harnasiów” pod Wielką Krokwią wyszedł od dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca Andrzej Kosowskiego.
Wydarzenie muzyczno - taneczne ma promować IV festiwal „Muzyka na Szczytach”, który odbędzie się pod Tatrami we wrześniu. Pomysł ukazania „Harnasiów” pod Wielką Krokwią wyszedł od dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca Andrzej Kosowskiego.
Reżyserem spektaklu jest młoda choreografka i tancerka Kaya Kołodziejczyk.
W scenie pierwszej zatytułowanej „Na hali” artyści zobrazują m.in. redyk owiec oraz taniec zbójnicki. Podkład muzyczny do tej sceny będzie stanowił nagrany w 1995 r. poemat symfoniczny „Krzesany” autorstwa Wojciecha Kilara w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Antoniego Wita.
W scenie drugiej zatytułowanej „W karczmie” artyści ukarzą fragment wesela góralskiego. Artyści zatańczą do muzyki z baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego, w wykonaniu Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda. Nagrania tego dokonano w 1994 r.
W spektaklu weźmie udział ponad trzydziestu wybitnych artystów związanych z Polskim Teatrem Tańca, Baletem Poznańskim, Śląskim Teatrem Tańca, czy Bałtyckim Teatrem Tańca. Profesjonalnych tancerzy wspomogą górale z Zakopanego.
Jak mówi Sztencel, artyści będą tańczyć razem z góralami. „W trakcie prób górale podszkolili się w tańcu współczesnym, a artyści nauczyli się kroków tańca góralskiego” – powiedziała organizatorka.
Scenografię do spektaklu przygotowują wybitni zakopiańscy artyści Magdalena i Marcin Rząsowie. Tło do spektaklu mają tworzyć tatrzańskie regle, które zostaną oświetlone.
Były kustosz muzeum Karola Szymanowskiego w zakopiańskiej willi „Atma”, historyk i publicysta Maciej Pinkwart przypomina, że opera „Harnasie” okazała się największym sukcesem, ale zarazem i największą klęską Szymanowskiego. „Sukcesem – bo ów +góralski balet+ jest jedynym dziełem kompozytora, powszechnie identyfikowanym z jego nazwiskiem” – powiedział Pinkwart. „Harnasie oklaskiwano, Szymanowskiego obsypywano kwiatami, ale sukces baletu nie przyniósł Szymanowskiemu ani pieniędzy, ani sławy większej niż miał przedtem” – dodał.(PAP)
szb/ abe/