Lutosławski, Haydn, Popper w programie Koncertu Inauguracyjnego XI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego, który odbędzie się 29 stycznia w Filharmonii Narodowej.
Podczas inauguracji Konkursu w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej wystąpią wiolonczeliści: Antonio Meneses ze Szwajcarii, juror tegorocznego Konkursu; Japończyk Kenji Nakagi, również juror, oraz Polka Zuzanna Sosnowska. AUKSO Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy poprowadzi Marek Moś.
W programie Koncertu znalazła się m.in. Mała suita na orkiestrę kameralną Witolda Lutosławskiego. W 1950 r. Polskie Radio zamówiło u Lutosławskiego utwór o charakterze na poły rozrywkowym, oparty na polskim folklorze. Kompozytor sięgnął wówczas po tradycyjne melodie z miejscowości Machów w Rzeszowskiem i na ich materiale osnuł Małą suitę. „Lutosławski to wielki jubiler i cyzelator – mistrz chłodny, ale niezawodny. (...) Mała suita tegoż autora to arcydzieło folklorystycznej stylizacji, cieszące się zasłużonym uznaniem i popularnością” - pisał o tej kompozycji Stefan Kisielewski. Suita Lutosławskiego została przez krytykę przyjęta bardzo ciepło, a utwór zyskał wielką popularność, której miarą był fakt, że w czołówce nadawanego w TVP Rolniczego kwadransa, pobrzmiewał fragment Suity - żywiołowej Hurra polki.
Ponadto w programie inauguracyjnego wieczoru są: Koncert wiolonczelowy D-dur Josepha Haydna, Piotra Czajkowskiego - Wariacje na temat rokoko A-dur op. 33 na wiolonczelę i orkiestrę oraz Davida Poppera - Requiem - Adagio na trzy wiolonczele - w wersji z towarzyszeniem orkiestry.
W tym roku program konkursu kładzie szczególny akcent na utwory kompozytorów polskich; oprócz dzieł Witolda Lutosławskiego w repertuarze są kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Szalonka, Jerzego Bauera, Marty Ptaszyńskiej czy Pawła Szymańskiego. W II etapie konkursu wiolonczeliści będą wykonywali napisany specjalnie na tę okazję utwór Dariusza Przybylskiego "Out".
Po raz pierwszy wszystkie przesłuchania i koncerty Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego odbędą się w warszawskiej Filharmonii Narodowej.
W jury konkursu zasiadają wybitni profesorowie i koncertujący wiolonczeliści z całego świata: Kazimierz Michalik - honorowy przewodniczący, Andrzej Bauer, Roman Jabłoński, Kenji Nakagi, David Geringas, Antonio Meneses, Pieter Wispelwey, Louise Hopkins, Ivan Monighetti, Marcin Zdunik.
Przesłuchania I Etapu Konkursu odbywać się będą od 30 stycznia do 3 lutego; II - od 4 do 6 lutego; III i Finału - 8 do 9 lutego. Koncert laureatów - 11 lutego.
Organizatorami Konkursu są Fundacja na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów, a współorganizatorami: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Filharmonia Narodowa.
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnych konkursu. (PAP)
autor: Anna Bernat
edytor: Paweł Tomczyk