„Przestrzeń do rozmowy: Osoby z Ukrainy w teatrze” to cykl spotkań online nt. działań adresowanych do uchodźców z Ukrainy, podejmowanych przez teatry, instytucje i organizacje. Jego inicjatorem jest Instytut Teatralny (IT) w Warszawie. Pierwsze spotkanie – 19 kwietnia.
Organizatorzy cyklu chcą regularnie informować o sposobach radzenia sobie z sytuacją przez uchodźców z Ukrainy. Zamierzają także podczas spotkań rozmawiać na temat konkretnych form pomocy dla uchodźców.
Wyjaśniono, że pierwsze spotkanie otworzy dyrektor IT im. Zbigniewa Raszewskiego Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, która wraz z Leną Tworkowską, pedagogiem, opowie o podejmowanych przez Instytut działaniach. "Pozostałe dwie prezentacje skupią się na rozmaitych formach działań na rzecz osób z Ukrainy, które podejmowane są przez Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku oraz Teatr Zagłębia w Sosnowcu, o czym opowiedzą dyrektorzy i pedagodzy teatru: Iwona Woźniak i Agata Kędzia (Sosnowiec) oraz Michał Derlatka i Monika Tomczyk (Gdańsk)" - czytamy na stronie IT.
Spotkania będą odbywać się online na Zoomie. Szczegółowe informacje i rejestracja udziału - na stronie: https://zoom.us/meeting/register/tJcvduCrrzMtHNPXvC0cgz5-sMZSMlHCuZFl.
Początek pierwszego spotkania - 19 kwietnia o godz. 17 na platformie Zoom.
W połowie marca IT uruchomił InfoPoint UA - punkt kontaktowy dla przedstawicieli zawodów teatralnych z Ukrainy, zmuszonych tymczasowo opuścić swój kraj, a także polskich teatrów, oferujących wsparcie ukraińskim partnerom w czasie wojny.
Jak wyjaśniono, "zadaniem punktu jest monitorowanie aktualnych potrzeb ludzi teatru z Ukrainy, jak również monitorowanie zasobów, jakie oferują teatralne instytucje i organizacje, takich jak miejsca noclegowe, miejsca pracy, zbiórki rzeczowe i finansowe, spektakle, czytania, koncerty charytatywne, oferta kulturalna w języku ukraińskim, długofalowe projekty skierowane do ukraińskich twórców".
Celem działania InfoPoint UA jest zbieranie informacji o potrzebach twórczyń i twórców teatralnych z Ukrainy oraz skierowanej do nich oferty pomocowej polskich instytucji teatralnych, a także ułatwianie nawiązywania kontaktów obu tych grup.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/