Aga Zaryan, jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek jazzowych wystąpi w sobotę podczas przedostatniego koncertu w ramach 25. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu „Jazz na Starówce”. Artystka zaprezentuje program z albumu „High and Low”.
„Kiedy zaczynałam śpiewać jazz, bywałam oddanym słuchaczem, a jutro po raz pierwszy stanę na scenie podczas tego jedynego w swoim rodzaju letniego festiwalu w stolicy. Usłyszycie nowe, jeszcze nadal świeże i osobiste piosenki" – napisała na Facebooku Aga Zaryan.
Jednak przede wszystkim wokalistka wykona utwory z „High and Low”, swojego ostatniego autorskiego albumu z piosenkami, do których napisała większość tekstów. Obok nich pojawiają się piosenki wybranych autorów Stevie Wondera i Carli Bley.
Wszystkie teksty są po angielsku. „Piszę teksty po angielsku do muzyki, która oscyluje wokół jazzu: zmieszany soul, funk, jazz-rock, bossa nova, współczesne kompozycje. Płyta +High and Low+ wyrasta z pnia jazzowego i rozchodzi się na różne gatunki pokrewne. Pisanie po angielsku, który jest językiem mojego wczesnego dzieciństwa, jest dla mnie łatwiejsze. Angielski bardziej pasuje do muzyki, którą wykonujemy” – powiedziała w wywiadzie dla PAP Aga Zaryan.
„High and Low” ma klimat liryczny, poetycki, opowiada o wzlotach i upadkach. W piosence piosenka „Back” jest mowa o tym – jak opowiadała PAP Aga Zaryan, że trzeba się starać tak żyć, aby w pełni odczuwać każdą daną chwilę życia. „Chodzi o to, by żyć w czasie teraźniejszym, a nie rozpamiętywać to, co minęło, albo snuć rozbudowane plany na przyszłość. Inspirację do napisania tego tekstu znalazłam w książce +Potęga teraźniejszości+ Eckharta Tolle, który pisał, że najważniejsze jest, aby doceniać każdą chwilę życia. To wydaje się oczywiste, a tak naprawdę jest niezwykłą umiejętnością. +Learning how to be in the now+ - to zdanie śpiewam w +Back+ jak swoistą mantrę” - mówiła wokalistka.
W podobnym klimacie jest też utrzymany utwór „Not Here for Long”. „Ta piosenka z muzyką Darka Oleszkiewicza mówi, że życie jest bardzo delikatną materią – zauważa artystka. - I warto się rozejrzeć, zatrzymać, docenić życie, bo nie jesteśmy przecież tutaj na długo. Jest konsekwencja w nastroju tych utworów, jak też tytułowej piosenki +High and Low+, która z kolei opowiada o bardzo osobistym doświadczeniu w moim życiu, o różnych stanach emocji, albo +Proof+, gdzie też kipi od emocji”.
Jak zaznacza wokalistka „tym nastrojom odpowiada muzyka; cały wachlarz dźwięków, które przeplatają się w wyższych i niższych rejestrach muzycznych, a więc są istotnie +high+ - wzloty i +low+ - obniżenia nastroju, a mówiąc wprost +doły+, które każdego niemal człowieka dopadają, ale bywa ich mniej, jeśli będziemy umieli dostrzec urodę codziennego życia i tak zwanych +simple pleasures+ - prostych przyjemności. Teraz, po czterdziestce, jestem na tym właśnie etapie. To ważny rozdział życia” – podkreśla.
25. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce zakończy się w sobotę 31 sierpnia. Na finał organizatorzy z Fundacji Jazzart zapowiadają niezwykły koncert; wystąpi legenda saksofonu, multiinstrumentalista, „jeden z najbardziej ekscytujących muzyków brytyjskich końca XX wieku Courtney Pine Band”.
Autorami kompozycji są wybitni jazzmani: Dariusz Oleszkiewicz, David Doruz˙ka, Michał Tokaj oraz Marcin Wasilewski. Kilka piosenek skomponowała Aga Zaryan. Wokalistce towarzyszyć będą: Michał Tokaj, Sławomir Kurkiewicz i Szymon Mika oraz Patryk Dobosz i Radek Nowicki; dwaj ostatnio wymienieni muzycy po raz pierwszy biorą udział w projekcie High and Low, a zatem, jak zapewnia Zaryan „tym razem skład będzie bardzo świeży”.
Aga Zaryan (właściwie Agnieszka Skrzypek) - wokalistka jazzowa, warszawianka. Zadebiutowała w 2002 r. albumem „My Lullaby”. Uważana jest za kontynuatorkę tradycji takich artystek, jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell.
25. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce zakończy się w sobotę 31 sierpnia. Na finał organizatorzy z Fundacji Jazzart zapowiadają niezwykły koncert; wystąpi legenda saksofonu, multiinstrumentalista, „jeden z najbardziej ekscytujących muzyków brytyjskich końca XX wieku Courtney Pine Band”. Publiczność usłyszy „House Of Legends” - jazzowe interpretacje utworów skomponowanych przez Pine’a, do których inspiracje muzyk zaczerpnął z tradycji brytyjskiej społeczności afro-karaibskiej. (PAP)
Anna Bernat
abe/ agz/