Pianistka Lidia Grychtołówna oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Carlosa Spierera wystąpią w czwartek w warszawskiej Filharmonii Narodowej na jubileuszu 40-lecia VIA SPEI. W programie koncertu V Symfonia Reformacyjna op. 107 Feliksa Mendelssohna.
Akcja „VIA SPEI” to służba „Młodej Filharmonii” - to spontaniczny ruch solidarności z osobami niepełnosprawnymi, wspomagający ich w dążeniu do uczestnictwa w życiu kulturalnym i integracji z pełnosprawną częścią społeczeństwa.
„Warownym grodem jest nasz Bóg” - Ein feste Burgistunser Gott – to najbardziej emblematyczna pieśń Reformacji i jej hymn. Napisał ją jako parafrazę Psalmu 46. sam Marcin Luter, wedle tradycji – w trakcie podróży na sejm Rzeszy w Augsburgu, podczas którego ogłosić miał słynną Konfesję Augsburską.
Wykonywana jest zawsze na Święto Reformacji, a także podczas najważniejszych uroczystości wspólnot ewangelickich. Stała się też obiektem niezliczonych opracowań w formie motetów, kantat, organowych preludiów i fantazji chorałowych. Tę właśnie pieśń zacytował też osiemnastoletni Felix Mendelssohn w finale swej Piątej Symfonii. Planował uczcić nią jubileusz trzystulecia ogłoszenia Konfesji Augsburskiej (1830), lecz doczekała się premiery dopiero dwa lata później.
„Mendelssohn nie przywiązywał wielkiej wagi do swego młodzieńczego dzieła – pisze muzykolog Piotr Maculewicz - i nie przeznaczył go do druku, po premierze już nigdy go nie wykonał. Na opublikowanie musiało czekać aż do roku 1868, ponad 20 lat po śmierci autora! Dopiero wtedy doceniono ten efektowny utwór, goszczący odtąd często, choć wciąż rzadziej niż pozostałe symfonie na koncertowych estradach”.
Lidia Grychtołówna jest laureatką VII miejsca na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertowała w całej Europie, Ameryce Południowej, Australii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Japonii, Chinach i Tajlandii. Prof. Lidia Grychtołówna zasiadała w jury Konkursów Chopinowskich a także innych międzynarodowych konkursów. Prowadzi działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji.
Dzięki akcji VIA SPEI 27 października 1977 r. wyruszył po raz pierwszy autobus MZK do konstancińskich ośrodków rehabilitacyjnych i otwockich sanatoriów po pasażerów, aby m.in. dowieźć ich na koncerty do Filharmonii. W organizowanych już od 40 lat wyjazdach Akcji uczestniczą osoby niepełnosprawne ruchowo, a także intelektualnie: podopieczni Domów Opieki Społecznej, szpitala oraz blisko 60 osób z warszawskich mieszkań prywatnych. (PAP)
abe/ bos/