„Królowa śniegu” będzie pierwszą premierą, inaugurującą we wrześniu pierwszy sezon Teatru Miejskiego w Lesznie (Wielkopolskie). Władze miasta podkreślają, że Leszno będzie najmniejszym ośrodkiem w Polsce posiadającym własną scenę repertuarową.
W środę marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak wraz z prezydentem Leszna Łukaszem Borowiakiem podpisali umowę o przekazaniu Centrum Kultury i Sztuki (CKiS) samorządowi miasta przez samorząd województwa. Od tego momentu CKiS jest siedzibą Teatru Miejskiego w Lesznie, który formalną działalność rozpocznie 1 kwietnia.
„Stworzenie teatru pokazuje aspiracje, dążenia i ambicje samorządu, i udowadnia, że nie samym sportem, oświatą czy inwestycjami drogowymi może żyć miasto” - powiedział PAP rzecznik prasowy prezydenta Leszna Rafał Kotomski.
„Powstanie sceny repertuarowej jest dla miasta niesamowicie ważne, zwłaszcza w czasach, gdy kultury i w przestrzeni, i w sposobie bycia, czy w mentalności – wszędzie nam brakuje. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie z reguły funkcje te wypełniają jedynie małe, gminne czy miejskie ośrodki kultury” – dodał.
Błażej Baraniak, który od kwietnia obejmie stanowisko dyrektora teatru, powiedział PAP, że mimo, iż teatr będzie już formalnie działał, to pierwsza oficjalna premiera odbędzie się wraz z nowym sezonem we wrześniu. „Prace trwają nieprzerwanie i staramy się ten cały czas wykorzystywać na przygotowanie jak największej liczby spektakli” – podkreślił.
„Na afiszu do grudnia, czyli do połowy sezonu, mamy już zaplanowanych siedem premier. Rozpoczniemy bardzo klasycznie od +Królowej Śniegu+, ale z niezwykłą, napisaną specjalnie dla nas adaptacją. Będzie to duże, epickie, mocno widowiskowe przedsięwzięcie ze sporą obsadą, cudowną scenografią i muzyką” – zaznaczył Baraniak.
Jak dodał, kolejną propozycją teatru będzie "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej oraz spektakl "Dawno temu dziś", czyli specjalna sztuka dla nestorki teatru w Lesznie Barbary Wrzesińskiej, "która będzie w spektaklu taką trochę sklerotyczką, przezabawną starszą panią”.
Według Baraniaka, specyfiką leszczyńskiego teatru będzie nie tylko duża liczba premier, ale i bardzo urozmaicony repertuar.
„Wynika to trochę z usytuowania naszego teatru na mapie. W ośrodkach, w których istnieje jeden teatr musi on spełniać trochę inne powinności niż w dużych aglomeracjach, gdzie teatry mogą się profilować. W Lesznie teatr musi spełniać zapotrzebowania i zainteresowania szerokiego spektrum widowni; od bardzo małych dzieci, przez młodzież, rodziców, rodziny - nie zapominając jednak o sztukach eksperymentalnych i awangardowych” – powiedział.
Jak dodał, nowością, która ma „przyciągnąć i zatrzymać” widzów ma być także niecodzienny serial teatralny, czyli dziewięcioodcinkowy spektakl, którego premiera odbywać się będzie co piątek. Pierwszy „odcinek” serialu planowany jest jeszcze w tym roku.
W stałym zespole aktorskim teatru znajdzie się m.in. Barbara Wrzesińska i Beata Kawka.
Rozmowy i negocjacje między władzami Leszna i Samorządem Województwa Wielkopolskiego na temat przejęcia CKiS rozpoczęły się w kwietniu ub. roku.
Uchwały w sprawie przekazania CKiS samorządowi w Lesznie oraz udzielenia pomocy finansowej miastu na zadanie w zakresie kultury podjął Sejmik Województwa Wielkopolskiego podczas marcowej sesji. Zaplanowano wówczas także pomoc finansową dla Leszna w kwocie 1,4 mln zł rocznie na „Dofinansowanie działalności przekazanej Miastu Instytucji Kultury (CKiS) w Lesznie”, w ramach Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Wielkopolskiego na lata 2017 – 2025. (PAP)
ajw/ par/