W Wileńskiej Galerii Obrazów we wtorek otwarto wystawę „Józef Czechowicz i jego epoka” poświęconą 200. rocznicy urodzin Czechowicza, wybitnego wileńskiego fotografa XIX w.
„Takiej wystawy na Litwie jeszcze nie było” - powiedział PAP Dainius Juneviczius, kurator ekspozycji, litewski historyk fotografii, były ambasador Litwy w Polsce.
Juneviczius podkreślił, że w Wilnie kilkakrotnie były organizowane wystawy prac Czechowicza, ale po raz pierwszy jego zdjęcia są prezentowane w kontekście epoki, w której żył.
„Żeby zrozumieć wielkość Czechowicza, musimy zobaczyć, jaka była wówczas fotografia” - wskazuje kurator wystawy.
Na wileńskiej wystawie obok prac Józefa Czechowicza prezentowane są zdjęcia XIX-wiecznych fotografów francuskich, rosyjskich, ukraińskich i polskich, m.in. zdjęcia warszawskich fotografików Karola Beyera, Konrada Brandela, Maksymiliana Fajansa i Jana Mieczkowskiego.
„Czechowicz, zanim osiadł w Wilnie na stałe w 1865 roku, zgłębiał tajniki fotografii w Paryżu i Warszawie, jako fotograf pracował w Kijowie, Witebsku. Prezentując zdjęcia polskich, francuskich, ukraińskich fotografów tamtego okresu, a także zdjęcia XIX-wiecznej Warszawy, Paryża, Kijowa, chcemy pokazać drogę Czechowicza do fotografii i do Wilna” - tłumaczy kurator.
Na wileńską wystawę składa się około 200 zdjęć, z których około 100 to prace Czechowicza. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych i publicznych, m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Biblioteki Polskiej w Paryżu.
Wystawa „Józef Czechowicz i jego epoka” w Wileńskiej Galerii Obrazów będzie czynna do 3 marca 2019 r.
Józef Czechowicz urodził się w 1818 r. w Połocku, na terenie dzisiejszej Białorusi. Dopiero jako dorzały mężczyzna, mając już 40 lat, rozpoczął studia w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie, a następnie nauczył się rozmaitych technik wykonywania zdjęć.
Nazwany przez najbardziej znanego fotografika Wilna, nestora polskiej fotografii Jana Bułhaka, ojcem fotografii wileńskiej, Czechowicz do miasta na Kresach przeprowadził się w połowie lat 60. XIX w.
Tam, w 1866 roku otworzył studio fotograficzne, w którym wykonywał głównie zdjęcia portretowe. Zrobił także około 200 fotografii plenerowych, pokazujących wileńskie krajobrazy i, jako pierwszy w Wilnie, fotografował też wnętrza kościołów.
Zmarł w 1887 roku. Pochowano go na wileńskim Cmentarzu Bernardyńskim, ale przez wiele lat dokładne miejsce pochówku nie było znane. Dopiero w 2010 roku udało się je ustalić dzięki Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, która zarządza niemal wszystkimi zbiorami rodu tych wileńskich malarzy. Wdowa po Józefie Czechowiczu, Anna, po jego śmierci wyszła za mąż za malarza Wincentego Sleńdzińskiego (1837-1909) i oboje kontynuowali dzieło Czechowicza, prowadząc wileński zakład fotograficzny.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ klm/ kar/