Jeszcze dziś powołam członków rad nadzorczych Polskiego Radia i Telewizji Polskiej - mówił w poniedziałek dziennikarzom szef resortu skarbu państwa Dawid Jackiewicz. Na najbliższe dni zapowiedział zmiany w radach nadzorczych Polskiej Agencji Prasowej i KGHM.
Minister skarbu państwa nie chciał powiedzieć, kogo powoła do trzyosobowych rad nadzorczych w TVP i PR. Zaznaczył, że informacja ta zostanie przekazana "dziś wieczorem, najpóźniej jutro rano".
Dodał, że w najbliższych dniach planuje dokonać zmian również w radzie nadzorczej i zarządzie Polskiej Agencji Prasowej. Pytany, czy zmiany zostaną przeprowadzone w ciągu najbliższego miesiąca, odpowiedział że "być może zdecydowanie szybciej".
Na zmiany i audyt muszą przygotować się także władze KGHM Polska Miedź. Do 18 stycznia ma zostać zmieniona rada nadzorcza KGHM "Polska Miedź".
Radzie w nowym składzie zostanie powierzone "zadanie oceny obecnego zarządu, z panem prezesem Wirthem na czele". Minister zapowiedział też rozpoczęcie audytu w spółce.
"Audyt ten musi przynieść odpowiedź na kilka podstawowych pytań; po pierwsze w jaki sposób dywersyfikować działalność spółki, by nie była ona narażona na problemy finansowe w sytuacji spadających cen miedzi".
Dodał, że "kiedyś budowano drugą nogę", taką jak telefonia "Dialog". "Nie wiem dlaczego zrezygnowano z tej drugiej nogi".
Przyznał, że sprzedaż "Dialogu" (w 2011 roku KGHM sprzedał sieć firmie Netia - PAP) wpłynęła w pewnym momencie na poprawę wyników finansowych spółki. "Dzisiaj widzimy, że ta druga noga byłaby wielkim wsparciem dla spółki".
"Chcemy, żeby ta potężna spółka była nadal perłą w koronie polskiej gospodarki" - zaznaczył Jackiewicz.
Zapowiedział też badanie, "na ile zasadna" była inwestycja KGHM w Chile (chodzi o inwestycję w kopalni Sierra Gorda).
Minister mówił też, że jego resort pracuje nad tym, "by od 2017 roku podatek miedziowy został albo zniesiony, albo znacznie ograniczony, albo też została zmieniona jego formuła, z korzyścią dla KGHM".
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o rtv mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasły w dniu wejście w życie nowych przepisów, czyli w piątek.
Tego samego dnia Dawid Jackiewicz mianował na prezesa TVP Jacka Kurskiego, a Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk, na wiceprezesa TVP powołał Macieja Staneckiego, a do zarządu Polskiego Radia Marcina Paladego i Jerzego Kłosińskiego.
Polska Agencja Prasowa jest jednoosobową spółką skarbu państwa. Na podstawie ustawy z 1997 roku minister skarbu powołuje jej radę nadzorczą (5-7 osób) na trzyletnią kadencję, a ta zarząd (1-3 osoby), również na trzyletnią kadencję.
W skład obecnej rady nadzorczej PAP VII kadencji wchodzą Radosław Tabak (przewodniczący), Beata Chłodzińska, Piotr Koszewski, Stefan Karasiński, Wojciech Szeląg, Magdalena Świerczek i Beata Trejnowska. Ich kadencja upływa w 2017 roku.
Obecnie w PAP nie ma prezesa (od 2013 roku). Spółką kieruje dwuosobowy zarząd - Lidia Sobańska i Arkadiusz Szymanek.
W poniedziałek sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Prasowych (EANA) Erik Nylen wydał w imieniu zarządu tej organizacji, skupiającej agencje prasowe w 32 krajach europejskich, oświadczenie wyrażające zdecydowany sprzeciw wobec "represyjnej nowej ustawy medialnej w Polsce". Napisano m.in., że "wolność ekspresji i niezależne media to dwa podstawowe wymogi trwałej demokracji" oraz że "obowiązkiem wszystkich sił demokratycznych jest obrona tych zasad".
W oświadczeniu EANA wezwano polski rząd do dopilnowania, "by PAP również w przyszłości odgrywała niezależną rolę jako dostawca obiektywnych i wiarygodnych serwisów informacyjnych dla mediów w Polsce i za granicą".
Największym akcjonariuszem KGHM "Polska Miedź" jest skarb państwa, który ma 31,79 proc. kapitału zakładowego spółki. Pozostała część jest w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy. Obecny prezes Herbert Wirth kieruje KGHM "Polska Miedź" od 2009 roku.(PAP)
pś/ mww/ pz/ az/ ap/ je/