Prelekcją na temat prześladowań Chrześcijan we współczesnym świecie rozpoczęły się w środę we Wrocławiu „Noce Kościołów”. W ramach przedsięwzięcia odbędzie się ponad sto wydarzeń – dyskusji, koncertów i wykładów, które zaplanowano w 31 miastach Dolnego Śląska.
Prelekcji towarzyszyła projekcja filmu „Być Koptem”, poświęconego prześladowaniom koptyjskiej mniejszości w Egipcie po rewolucji w 2011 r.
Europejskie Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa „Noce Kościołów” to wydarzanie odbywające się na Dolnym Śląsku po raz piąty. Jednym z głównych elementów tego przedsięwzięcia jest zwiedzanie wnętrz kościołów i klasztorów, które na co dzień są zamknięte dla osób świeckich. W tym roku będzie można zobaczyć m.in. niedawno odkryte we wrocławskim klasztorze XII-wieczne zdobienia dawnej rezydencji Piastów Wrocławskich.
Kolejną atrakcją może być obejrzenie Księgi Henrykowskiej. Jest to stustronicowa spisana po łacinie kronika opactwa Cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku. Księga zawiera zdanie, które jest uważane za najstarsze zapisane w języku polskim.
Rzecznik „Nocy Kościołów” ks. Rafał Kowalski powiedział PAP, że wydarzenia przewidziane w programie przedsięwzięcia każdego dnia będą rozpoczynać się nabożeństwami o godz. 18. „Po nich przewidziano zwiedzanie kościołów i klasztorów, koncerty, panele dyskusyjne, wykłady” - dodał ks. Kowalski.
W panelach dyskusyjnych wezmą udział kościelni hierarchowie m.in. metropolita wrocławski abp Józef Kupny, bp Andrzej Siemieniewski, jak i naukowcy prof. Jadwiga Staniszkis, prof. Ludmiła Dziewięcka-Bokun oraz znani dziennikarze: Jan Pospieszalski, Tomasz Terlikowski i Grzegorz Górny.
Odbędą się też koncerty, m.in. zespołu Raz Dwa Trzy, wokalistki Varius Manx – Moniki Kuszyńskiej oraz Chóru Filharmonii Wrocławskiej. Wystąpią również artyści zagraniczni.
„Noce Kościołów” zakończą się 25 czerwca. Oprócz Wrocławia wydarzenia w ramach „Nocy Kościołów” odbędą m.in. w Dzierżoniowie, Sobótce, Strzegomiu, Trzebnicy, Legnicy, Zgorzelcu, Oławie czy Wałbrzychu.(PAP)
pdo/ ros/ dym/