"Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka została wyróżniona Izraelską Nagrodą Teatralną, przyznawaną dla najlepszej wystawionej sztuki zagranicznej. Wyróżnienia otrzymał także Hanan Snir za reżyserię spektaklu oraz Miri Azar - za choreografię.
"Nasza klasa" jest koprodukcją dwóch izraelskich teatrów, Cameri i Habimy. Premiera odbyła się w lutym 2014 r., autorem przekładu jest Anat Zajdman. Spektakl spotkał się z dużym zainteresowaniem izraelskiej publiczności; został wystawiony ponad 200 razy. Teraz przyznano jej prestiżową Izraelską Nagrodę Teatralną, przyznawaną co roku przez Izraelskie Ministerstwo Kultury - poinformowało PAP w czwartek biuro prasowe Teatru Dramatycznego w Warszawie.
Bohaterami "Naszej klasy" są polscy i żydowscy uczniowie przedwojennej szkoły w małym miasteczku. Kolejne "lekcje" pozwalają poznać ich dramatyczne losy - rosnącą niechęć, bestialski mord, pragnienie odwetu. Wspólnota uczniów rozpada się, ale też trwa związana złą pamięcią.
Sztuka Tadeusza Słobodzianka - dramatopisarza, dramaturga, reżysera i dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy im. Gustawa Holoubka - została w 2010 r. wyróżniona Nagrodą Literacką Nike.
"Nasza klasa" to obecnie najczęściej wystawiana polska sztuka na świecie. Była grana w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Włoszech, Czechach, Japonii, Brazylii, Danii, Szwecji i na Węgrzech.
Polska premiera sztuki odbyła się w 2010 r. w Teatrze Na Woli, w reżyserii Ondreja Spisaka, nagrodzonego za swoją pracę Feliksem Warszawskim 2011. Rok później węgierska wersja spektaklu, w reżyserii Gabra Mate, otrzymała Nagrodę Krytyków Teatralnych za najlepszy spektakl sezonu.
Spektakl w Sztokholmie został uznany przez dziennik "Dagens Nyheter" za najbardziej znaczące przedstawienie w Szwecji w 2013 r.; ponadto w Tokio zdobył Wielką Nagrodę Teatralną Yomiuri za najlepszy spektakl 2013 r.
Tadeusz Słobodzianek (ur. 1955 r.) debiutował jako dramaturg sztuką dla dzieci pt. "Historia o żebraku i osiołku". Jest autorem m.in. dramatów: "Car Mikołaj", "Prorok Ilja", "Merlin. Inna historia". (PAP)
pj/ agz/