2 września pokazem spektaklu "Ewelina płacze" w reżyserii Anny Karasińskiej rozpocznie się nowy sezon artystyczny w TR Warszawa. Teatr nawiązał współpracę z teatrami w Tianjin, Moskwie i Nowym Jorku.
Program TR Warszawa będzie łączył prezentacje repertuarowych spektakli i premier z przedstawieniami Młodego TR, przygotowywanymi przez młodych twórców oraz nurtem międzynarodowych koprodukcji, w jakie zaangażował się warszawski teatr.
Jak zapowiedział na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor artystyczny Grzegorz Jarzyna TR Warszawa pozostanie miejscem eksperymentu teatralnego i spotkania różnych dziedzin sztuki. Zaproszeni do współpracy twórcy inspirację czerpać będą z muzyki współczesnej, prozy, filmu czy literatury faktu. Zaplanowano również spotkania z twórcami, wystawy, wykłady, pokazy filmowe oraz warsztaty.
"Jesteśmy bardzo zadowoleni z zeszłego sezonu. Zrobiliśmy sześć premier, prezentowaliśmy różnorodne prace. Podobnie będzie w tym sezonie" - przypomniał Jarzyna.
Zastępca dyrektora artystycznego Roman Pawłowski podkreślił, że kontynuowana będzie także idea projektu terenowego, inwestowania w młodych twórców.
Sezon rozpocznie się 2 września od pokazu "Ewelina płacze" w reżyserii Anny Karasińskiej. W repertuarze TR Warszawa znalazły się także spektakle z ubiegłego sezonu, "Robert Robur" Krzysztofa Garbaczewskiego na podstawie prozy Mirosława Nahacza oraz "Możliwość wyspy" Magdy Szpecht, na podstawie utworu Michela Houellebecqa.
Zaplanowano także premiery - pierwszą będzie spektakl muzyczny "Soundwork" Wojciecha Blecharza, zaplanowany na 15 października. Kompozytor muzyki współczesnej zrealizuje z zespołem TR przedstawienie z muzyką, specjalnie napisaną dla tego projektu. Tematem projektu jest dźwięk, opowiadanie o nim przez pryzmat wybranych aspektów muzyki XX i XXI wieku oraz próba definicji podstawowych elementów muzyki, jak melodyka czy rytmika.
Na jesień zaplanowana jest także premiera gombrowiczowskiej "Iwony, księżniczki Burgunda" w reżyserii Grzegorza Jarzyny - spektakl, powstały w ramach współpracy międzynarodowej, zostanie wystawiony 10 i 11 października w Teatrze Narodów w Moskwie. W przedstawieniu zagrają moskiewscy aktorzy, wybrani w castingu.
Warszawska widownia będzie mogła zobaczyć inną premierę Jarzyny, spektakl inspirowany filmem "Idioci" Larsa von Triera. Premiera zaplanowana jest na 17 lutego 2017 r. Spektakl powstaje w koprodukcji TR Warszawa z chińskim Tianjin i Harbin Grand Theater. Główną bohaterką przedstawienia będzie 35-letnia kobieta, która pod wpływem traumatycznych doświadczeń z przeszłości cierpi na mutyzm, blokadę umiejętności mówienia przy zachowaniu rozumienia mowy. W spektaklu udział weźmie cały zespół aktorski TR. Jesienią odbędą się również pokazy "Koncertu życzeń" na Maribor Theatre Festival oraz w nowojorskiej Brooklyn Academy of Music.
W kwietniu stołeczna placówka zaprezentuje spektakl Jędrzeja Piaskowskiego, zeszłorocznego laureata nagrody "Debiut TR", przyznanej na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie w 2015 r.
"Chcemy zadać szereg pytań dotyczących stygmatyzacji, karania, oceny nieoczywistych postaw kobiet w czasie II wojny światowej, ale przede wszystkim podjąć temat zakorzenionego w naszej kulturze wypierania w imię narodowej ideologii pamięci o kobietach, które dobrowolnie lub pod przymusem utrzymywały związki z Niemcami" - tłumaczył Piaskowski. Materiałem do scenariusza będą m.in. wspomnienia aktorki Marii Malickiej, gwiazdy przedwojennych teatrów Warszawy, dla której wybudowany został Teatr Rozmaitości, oskarżanej o kolaborację w czasie wojny.
W ramach programu Młody TR w listopadzie teatr pokaże przegląd dokumentalnych spektakli młodych artystów, odbywający się pod hasłem "TR DOC". W październiku teatr wyruszy w "trasę" po polskich miastach i miasteczkach, w ramach programu "Teatr Polska". Spektakl "Ewelina płacze" pokazany zostanie w Jarocinie, Koninie, Krasnystawie, Kraśniku, Krotoszynie, Nowej Soli i Żarach. W zeszłym sezonie TR "jeździł" po Polsce ze spektaklem "Męczennicy". "Byliśmy do łez wzruszeni tym, jak ludzie, mieszkający poza Warszawą i innymi dużymi ośrodkami, pragną teatru. Pragną dostępu do kultury, spotkania" - zauważył Jarzyna.
Listopadowy program zdominują "czytania" czterech współczesnych sztuk teatralnych z Hiszpanii. To efekt współpracy TR Warszawa z agencją promocji kultury hiszpańskiej Accion Cultural Espanola w Madrycie. Wydarzenia z cyklu odbywać się będą 7, 14, 21 i 28 listopada. Zaprezentowane zostaną prace Rodrigo Garcii (pochodzącego z Argentyny jednego z najważniejszych twórców teatru hiszpańskiego), Jose Manuela Mory, Josepa Marii Miro i Marca Crehueta.
Szczegóły dotyczące programu nowego sezonu teatralnego TR Warszawa dostępne są na stronie internetowej www.trwarszawa.pl (PAP)
pj/ agz/