Wernisaże i projekcje telewizyjnych zapisów spektakli Jerzego Grzegorzewskiego odbywać się będą w ramach obchodów 10. rocznicy śmierci reżysera. Wydarzenia programu "Jerzy Grzegorzewski in memoriam" rozpoczną się 8 kwietnia w warszawskim Teatrze Narodowym.
Obchody 10. rocznicy śmierci jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych, pod hasłem "Jerzy Grzegorzewski in memoriam" rozpoczną się 8 kwietnia od projekcji telewizyjnego zapisu "Operetki" Witolda Gombrowicza w reżyserii Grzegorzewskiego. Pokaz odbędzie się na scenie przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego stołecznego Teatru Narodowego. Po spektaklu zaplanowano panel dyskusyjny, poświęcony wspomnieniom o reżyserze. Rozmowę poprowadzi Janusz Majcherek.
"Jerzy Grzegorzewski nie wychował następców. A jednocześnie wiele osób, które uczestniczyły w jego przedstawieniach - zarówno pracowników, jak i widzów - zainspirował. Artyści, krytycy, badacze, także młodzi, coraz częściej przyznają, że jego spektakle były dla nich najważniejszych doświadczeniem teatralnym. Swoją formalną i emocjonalną intensywnością rozbudzały wyobraźnię. Uczyły wrażliwości, która pozwalała nie tylko silniej odbierać i tworzyć sztukę, lecz także inaczej patrzeć na otaczającą nas codzienność" - powiedział w rozmowie z PAP Mateusz Żurawski, historyk teatru, wykładowca Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
Jak dodał, choć od śmierci reżysera minęło już 10 lat, "ta lekcja wyobraźni i wrażliwości, oczywiście na innym poziomie, jest nadal możliwa, dzięki istniejącym reminiscencjom jego dzieła. Nie mówię o zamkniętej w teatralnych archiwach dokumentacji przedstawień, tylko o okruchach pozwalających na niezapośredniczony kontakt z artystą. Obiekty scenograficzne typu ready-mades, poetyckie scenariusze autorskie, obrazy, skomponowana do jego przedstawień muzyka Stanisława Radwana - wciąż pozwalają przeżyć autentyczne emocje i wciąż mogą być inspiracją".
W głównym gmachu Teatru Narodowego odbędzie się wernisaż wystawy "Gondole", na którą składają się przedmioty scenograficzne Grzegorzewskiego. "Przedmioty scenograficzne grały w teatrze Grzegorzewskiego szczególną rolę. Znalezione w antykwariatach, magazynach, halach fabrycznych czy na pchlim targu wnosiły na scenę swoją przeszłość i swój charakter. Przetworzone w pracowniach teatru, niepostrzeżenie zmieniały się w dzieła sztuki" - przekonują organizatorzy wystawy. Ekspozycji towarzyszą zapisy rozmów z rzemieślnikami teatralnymi, współpracującymi z Grzegorzewskim. Przedmioty zostaną poumieszczane w różnych miejscach gmachu Teatru. Pierwszy dzień obchodów zakończy się pokazem "Sędziów" Stanisława Wyspiańskiego w interpretacji Grzegorzewskiego.
9 kwietnia - dokładnie w rocznicę śmierci reżysera - odbędzie się projekcja "Hamleta Stanisława Wyspiańskiego" na scenie przy Wierzbowej. Organizatorzy przygotowali również projekcję "Duszyczki" Tadeusza Różewicza w reżyserii Grzegorzewskiego. W Teatrze Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza zaplanowano wykład pt. "Wyspiański w Narodowym: +Wesele+, +Sędziowie+", który poprowadzi scenografka Barbara Hanicka; wykład odbędzie się w ramach cyklu "Linia czasu. Teatr Narodowy wobec epoki i wyzwań". 12 kwietnia odbędzie się gra miejska "Trasa J-G", warszawskimi śladami Jerzego Grzegorzewskiego - uczestnicy odwiedzą kawiarnie, antykwariaty i trasy spacerów artysty.
Jerzy Grzegorzewski (ur. 1939 r. w Łodzi - zm. 2005 r. w Warszawie) zadebiutował w 1961 r. studencką inscenizacją "Szewców" Witkiewicza. Jako reżyser i scenograf związany z wieloma teatrami w Polsce, m.in. im. Jaracza w Łodzi, im. Jaracza w Olsztynie, Ateneum w Warszawie, Starym w Krakowie, Dramatycznym w Warszawie, Polskim we Wrocławiu (dyrektor artystyczny w latach 1978–1982), Studio w Warszawie (dyrektor artystyczny w latach 1982–1996), Narodowym w Warszawie (dyrektor artystyczny w latach 1997–2003); a także za granicą, między innymi w: Mestna Gledalisce w Lublanie, Koninklijke Schouwburg w Hadze i Comedie de Saint-Etienne. W 2005 imię Grzegorzewskiego otrzymały: duża scena Teatru Polskiego we Wrocławiu i Scena przy Wierzbowej Teatru Narodowego w Warszawie.
Szczegółowy program obchodów dostępny jest na stronie internetowej www.narodowy.pl. (PAP)
pj/ agz/ mhr/