W związku z obostrzeniami związanymi z sytuacją epidemiczną czwartkowa inauguracja 17. Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki Polska – Łódź 2020 w Galerii Willa odbędzie się bez udziału publiczności.
Również wernisaże wystaw towarzyszących imprezie będą transmitowane w internecie. W piątek 23 października zaplanowano otwarcie ekspozycji: grafiki latynoamerykańskiej w Galerii Bałuckiej, prac Jiriego Brazdy w Galerii Re:Medium oraz prac Teodora Durskiego w Ośrodku Propagandy Sztuki.
Z kolei wystawy we wszystkich galeriach będą udostępnione widzom w kolejnych dniach: ekspozycja główna w Galerii Willa od piątku 23 października, wszystkie wystawy towarzyszące od soboty 24 października w godzinach funkcjonowania poszczególnych placówek, z zachowaniem reżimu epidemiologicznego - noszenie maseczek, używanie płynów dezynfekujących, ograniczenie liczby osób równocześnie przebywających w budynku, zachowywanie odpowiednich odległości między widzami.
Odwołana została natomiast tradycyjna aukcja małych form graficznych, od lat towarzysząca imprezie. "Nie chcemy z niej całkowicie rezygnować. Przesuwamy ją na razie w czasie, z nadzieją, że znajdziemy jakiś +zdrowy+ termin w listopadzie, bądź na początku grudnia, i pojawią się na tyle sprzyjające okoliczności, aby ją bezpiecznie przeprowadzić" - zaznaczają organizatorzy triennale.
Jak przypomina kurator wystawy Dariusz Leśnikowski ekspozycja i konkurs Małe Formy Grafiki, Polska–Łódź odbywa się od 1979 roku. Pomysł międzynarodowej wystawy prezentującej miniaturę graficzną zrodził się w środowisku łódzkich bibliofilów i grafików skupionych w łódzkim Towarzystwie Przyjaciół Książki. Początkowo impreza odbywała się w cyklu dwuletnim, od 1993 roku ma charakter triennale.
Jest jedną z najstarszych imprez cyklicznych na świecie poświęconych tej dyscyplinie sztuki i największą międzynarodową prezentacją grafiki warsztatowej w Łodzi.
Zdaniem kuratora łódzki przegląd miniatury graficznej stał się, obok Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, ważnym miejscem prezentacji dokonań artystycznych we współczesnej grafice polskiej i światowej. Na tegoroczne wydarzenie swoje prace nadesłało ponad 500 uczestników z 50 państw. Do prezentacji podczas wystawy głównej międzynarodowe jury wybrało 830 grafik 303 artystów.
Leśnikowski zwraca uwagę, że na triennale reprezentowane są wszystkie techniki graficzne, te tradycyjne i będące efektem poszukiwań i eksperymentów. "Wielu twórców stosuje także techniki mieszane. Znów prym wiodą wklęsłe techniki metalowe: akwaforta i akwatinta, ceniona przez kolekcjonerów mezzotinta i miedzioryt. Dużo także linorytów, mniej prac drzeworytniczych i litografii" - wyjaśnia i dodaje, że uważni obserwatorzy dostrzegą obecność technik rzadszych, takich jak ferroforta czy fotopolimer oraz wykorzystanie bardzo interesujących technik własnych.
17. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki Polska–Łódź 2020 potrwa do 31 stycznia 2021 roku. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ dki/