Czytanie książek na basenie, ściance wspinaczkowej, w autobusie czy w areszcie śledczym, a także spotkania z pisarzami, np. na dworcu PKS, odbędą się w ramach Festiwalu Literackiego "Przeczytać Białystok", który w piątek rozpocznie się w Białymstoku.
To wspólna inicjatywa Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz miejscowego Stowarzyszenia Fabryka Bestsellerów.
W ramach festiwalu, który potrwa do niedzieli, odbędą się dwie akcje promujące czytelnictwo: "TUczyTAMy" oraz "Wszędy literackie". Akcje mają być pozytywną modą na czytanie, pokazywać, że z książką można żyć choćby cały weekend - zapowiedzieli w środę na konferencji prasowej organizatorzy.
Przewidziano m.in. spotkania z pisarzami Krytyki Politycznej, m.in. z Krzysztofem Tomasikiem, autorem książki "Gejerel. O mniejszościach seksualnych w PRL-u" oraz koncert grupy Jegomość z projektem "Odnalezione historie muzyki".
Jak powiedziała Dana Łukasińska z Teatru Dramatycznego, akcja "TUczyTAMy" będzie polegała na czytaniu fragmentów książek w różnych miejscach w mieście. Przeczytanych zostanie blisko 90 książek w 40 miejscach, m.in. na basenie, ściance wspinaczkowej, lodowisku, w kwiaciarni, restauracjach, areszcie śledczym, akademikach, hipermarkecie, zakładzie krawieckim czy w miejskich placówkach kultury. Książki będą czytać aktorzy teatru, którzy chcą w ten sposób promować też teatr, oraz studenci.
Do akcji przyłączyli się też dziennikarze z regionalnych mediów, w tym dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej, którzy w sobotę będą czytać w teatrze książki dla dzieci. "Wszyscy opuszczą teatr, a dziennikarze po cichu do niego wejdą" - dodała Łukasińska.
Przewidziano też spotkania z pisarzami Krytyki Politycznej, m.in. z Krzysztofem Tomasikiem, autorem książki "Gejerel. O mniejszościach seksualnych w PRL-u" oraz koncert grupy Jegomość z projektem "Odnalezione historie muzyki".
Natomiast w ramach akcji "Wszędy literackie", którą koordynuje Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów, będzie można "poszwędać się" z książkami po mieście. Jak podkreślił jeden z członków stowarzyszenia dr Marek Kochanowski, chodziło o zaproszenie pisarzy, którzy piszą o konkretnych miejscach i spotkanie się z nimi w tych miejscach.
Zaplanowano m.in. spotkanie z Michałem Olszewskim, autorem "Zapisków na biletach", które odbędzie się na dworcu PKS. Odbędzie się też spotkanie z Andrzejem Franaszkiem, autorem biografii Czesława Miłosza. Kochanowski powiedział, że Miłosz związany był z tym regionem, przede wszystkim z Krasnogrudą, gdzie jest rodzinny dworek Miłoszów (obecnie mieści się tam Międzynarodowe Centrum Dialogu).
W ramach tej akcji odbędą się też przejażdżki zabytkowym autobusem "ogórkiem", podczas których przewodnikami po Białymstoku będą twórcy związani z tym miastem. (PAP)
swi/ ls/ mag/