Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku przekazał do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego 500 maseczek ochronnych. Szyje je teatralna pracownia krawiecka. Oprócz tego, placówka prowadzi działalność online. Przygotowuje m.in. „Tryptyk Rzymski” św. Jana Pawła II.
„Przekazaliśmy do szpitala wojewódzkiego 500 sztuk maseczek ochronnych. To pierwsza partia, bo maseczki nadal będziemy szyć i sukcesywnie dostarczać” – powiedział w piątek PAP dyrektor płockiego Teatru Dramatycznego Marek Mokrowiecki. Jak dodał, maseczki powstały dzięki zaangażowaniu pracowników teatralnej pracowni krawieckiej z materiału, który placówka zakupiła ze środków własnych.
Szycie maseczek płocki Teatr Dramatyczny rozpoczął na początku kwietnia. Tamtejszy Wojewódzki Szpital Zespolony, do którego trafiły obecnie te środki ochrony, znajduje się na liście placówek medycznych, na które - w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - nałożono stan podwyższonej gotowości; kierowani są tam pacjenci z podejrzeniem zakażenia COVID-19, a osoby, u których potwierdzono zakażenie są leczone na oddziale zakaźnym.
Dyrektor płockiego Teatru Dramatycznego wspomniał w piątek, że aktorzy tej sceny nie zawiesili działalności w związku z epidemią koronawirusa i zamknięciem placówek kulturalnych, i aktualnie kontynuują ją online, poprzez internetowe media społecznościowe, gdzie m.in. czytają baśnie dla dzieci oraz wiersze płocczanina Władysława Broniewskiego w 105. rocznicę wymarszu Legionów Polskich ochotników z Płocka, wśród których był przyszły poeta - projekt realizowany jest wspólnie z Chorągwią Mazowiecką ZHP.
„Jednym z kolejnych tego typu wydarzeń, które teraz przygotowujemy, jest +Tryptyk Rzymski+ papieża św. Jana Pawła II z okazji przypadającej w tym roku 18 maja 100. rocznicy jego urodzin” – powiedział Mokrowiecki. Jak dodał, monodram - z udziałem aktora płockiej sceny Henryka Jóźwiaka - będzie powstawał m.in. w plenerach oraz w zabytkowej płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a spektakl będzie można obejrzeć w internecie.
Na początku kwietnia płocki Teatr Dramatyczny udostępnił na swoim kanale YouTube średniowieczne misterium „Mundi Conditor, luminis Auctor, syderum Fabricator”. Był to film, w którym utrwalono ubiegłoroczną premierę spektaklu, opartego na tekstach ze średniowiecznego Pontyfikału Płockiego - przedstawienie wystawiono wówczas właśnie w płockiej katedrze. (PAP)
mb/ dki/