Film „Kartka z Powstania”, pierwsza polska fabuła w technologii VR czyli wirtualnej rzeczywistości, będzie przez cały sierpień pokazywany bezpłatnie w Warszawie. Od 1 sierpnia film oparty na prawdziwej historii będzie można również oglądać w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Przez cały sierpień film będzie można oglądać bezpłatnie przy Krakowskim Przedmieściu 17 w Warszawie, po uprzednim zapisie za pośrednictwem strony internetowej www.nck.pl. Pokazy są dostępne w polskiej i angielskiej wersji językowej.
W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku "Kartka z Powstania" będzie częścią nowej wystawy stałej Strefa Nowych Technologii, gdzie znajdzie się 48 stanowisk do oglądania filmu. "Z naszych informacji wynika, że będzie to największy tego typu muzealny pokaz VR w Europie" - powiedziała w środę PAP Rzeczniczka NCK Joanna Bancerowska.
"Kartka z Powstania" to pierwsza polska fabuła w technologii VR (wirtualnej rzeczywistości) oparta na prawdziwej historii. Twórców, Tomasza Dobosza i Mariusza Laszuka, zainspirował niepozorny eksponat z Muzeum Powstania Warszawskiego – kartka z listem-modlitwą, który uratował życie jednemu z powstańców, kpt. Władysławowi Sieroszewskiemu "Sabale". Dostał ją w sierpniu 1944 roku od swojej kilkuletniej córki i nosił podczas Powstania Warszawskiego w portfelu na piersi.
Akcja filmu rozgrywa się na Reducie Wawelskiej, dowodzonej przez kpt. Władysława Sieroszewskiego. Ekipa pracowała nad projektem ponad dwa lata, a piętnastominutowa produkcja powstała z około 40 godzin materiału.
"Najbardziej bym chciał, żeby ten film przekonywał ludzi do tego, że VR to nie tylko rollercoastery, dinozaury i rybki. Nawet nie musi być kojarzone jako pełnoprawne medium filmowe, ale po prostu medium filmowe, którym się da opowiadać poważne historie" – powiedział w środę PAP reżyser filmu Tomasz Dobosz.
Dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski podkreślił, że technologia VR stwarza szansę na dotarcie z przekazem historycznym do szerokiego grona odbiorców, także do młodego pokolenia. "Każdy powinien zobaczyć ten film. To niezwykłe, zupełnie nowe doświadczenie, trudne do opowiedzenia" – ocenił.
Rzeczniczka NCK Joanna Bancerowska podkreśliła, że perspektywa 360 stopni pozwala na całkowite zanurzenie się w opowiadanej historii. "Bohaterowie są tuż obok nas i patrzą nam prosto w oczy. Rozglądając się, widzimy, jak Warszawa wyglądała w dniach powstańczych walk. Z każdej strony słyszymy strzały, widzimy czołgi, a ściany kanałów mamy na wyciągnięcie ręki" - dodała.
Reżyser filmu wyraził w rozmowie z PAP nadzieję, że niedługo będzie można zobaczyć "Kartkę z Powstania" również w muzeach za granicą. "W tej chwili czekamy na kolejne spotkania z Brukselą, Sofią, Kijowem, Berlinem, a w styczniu gościmy w Polsce Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie w Luizjanie" – powiedział.
W maju 2019 r. "Kartka z Powstania" otrzymała główną nagrodę na festiwalu Los Angeles Film Awards w kategorii Virtual Reality, a w czerwcu jej twórcy zostali uhonorowani Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa w dziedzinie Kultura Cyfrowa.
Producentem wiodącym filmu jest Narodowe Centrum Kultury, producentem - Mariusz Laszuk, reżyserem - Tomasz Dobosz. Za scenariusz odpowiada Tomasz Dobosz i Mariusz Laszuk, a za zdjęcia - Marcin Magiera. W filmie wystąpili: Mirosław Haniszewski (kpt. Wł. Sieroszewski - Sabała), Tomasz Ziętek (Pestka), Agata Różycka (Zosia), Tomasz Solich (Hanys), Zachariasz Muszyński (Żwawy).(PAP)
autorka: Ewelina Miszczuk
emi/ aszw/