Wieczorne pokazy fontanny ze światłami i muzyką na żywo czekają na turystów, którzy odwiedzą w tym roku molo w Sopocie, stanowiące wizytówkę kurortu i jedno z najpopularniejszych miejsc rekreacyjnych w Polsce.
„To będą specjalne pokazy fontanny, coś na wesoło, nie do końca poważnie, trochę performance: oprócz samych kolorowych świateł na fontannie zsynchronizowanych z podkładem dźwiękowym będzie także muzyka na żywo. W tym roku będzie to trębacz lub saksofonista. Występ muzyka będzie trwał ok. 10 minut” – powiedział we wtorek dziennikarzom Marcin Kulwas ze spółki Kąpielisko Morskie Sopot, które zarządza sopockim molem.
Muzyk będzie grał z balkonu pobliskiej Rotundy. Sama fontanna znajduje się na dużym placu przed wejściem na drewniany pomost.
Specjalne pokazy fontanny z udziałem muzyka odbywać się będą w soboty (maj, czerwiec i wrzesień) oraz we wtorki, czwartki i soboty (lipiec i sierpień).
W ramach przygotowań do nowego sezonu turystycznego na molo wymienione zostały wszystkie drewniane ławki na tzw. patelni, czyli platformie znajdującej się nad plażą.
Sopockie molo składa się z dwóch części: drewnianej i lądowej. Pierwsza spacerowa, ta najbardziej znana, obejmuje, oprócz głównego pomostu (511,5 m z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej), pokłady dolne oraz pokład boczny, które umożliwiają przybijanie statków pasażerskich.
Pod koniec maja mają być zakończone prace przy trawnikach, które mają odzyskać wygląd z początku XX wieku. Wśród zieleni znajdą się rabaty kwiatowe, a także sześć niewysokich palm.
Od końca kwietnia do zakończenia sezonu w ostatnią niedzielę września na molo w Sopocie odbędzie się wiele imprez, głównie kulturalnych i sportowych. Będą to m.in. koncerty muzyczne oraz Bałtycki Festiwal Nauki PAN (24 maja), Tyczka na molo (30 maja), gala otwarcia i zamknięcia Festiwalu „Dwa Teatry” (połowa czerwca), Sopot od kuchni - Slowfood Festiwal (28-29 czerwca), Sopot Molo Jazz Festival (1-3 sierpnia). W miesiące wakacyjne, w lipcu i sierpniu, jak co roku zaplanowano Kino Letnie.
W ubiegłym roku bilety na molo kupiło ok. 800 tys. osób. "Ludzi odwiedzających molo było oczywiście więcej, ponieważ mieszkańcy Sopotu wchodzą na molo za darmo" - wyjaśnił Kulwas.
Płatny wstęp na molo obowiązuje od 26 kwietnia do 28 września.
Sopockie molo składa się z dwóch części: drewnianej i lądowej. Pierwsza spacerowa, ta najbardziej znana, obejmuje, oprócz głównego pomostu (511,5 m z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej), pokłady dolne oraz pokład boczny, które umożliwiają przybijanie statków pasażerskich. Przy głowicy molo od 2011 r. działa przystań jachtowa, która może pomieścić do 100 jednostek.
Molo w Sopocie jest najdłuższym drewnianym pomostem w Europie.
Pierwszy pomost o długości 31,5 m został wybudowany w 1827 r. Do końca XIX wieku molo zostaje wydłużone do 150 metrów, by w roku 1910 osiągnąć 315 metrów. Obecny kształt obiektu został nadany w 1928 r. po największej w historii mola przebudowie zainicjowanej rok wcześniej z okazji 25-lecia miasta i 100-lecia mola.
Część lądowa mola czyli Skwer Kuracyjny ma powierzchnię 20 tys. metrów kwadratowych. Znajdują się na nim m.in. zabytkowa fontanna, latarnia morska z punktem widokowym oraz muszla koncertowa. Na placu mogą być organizowane imprezy masowe do sześciu tysięcy osób, a zimą funkcjonuje tu sztuczne lodowisko. (PAP)
rop/abe/