Premiera spektaklu „Hańba” opartego na powieści południowoafrykańskiego pisarza, laureata Nagrody Nobla, Johna Maxwella Coetzeego w reżyserii Macieja Podstawnego odbędzie się w sobotę w kieleckim Teatrze im. Stefana Żeromskiego.
Spektakl zaprezentowany został już w czerwcu podczas Malta Festival w Poznaniu. "Ten kielecki spektakl nie różni się scenariuszowo od wersji zaprezentowanej podczas poznańskiego festiwalu. Bardzo natomiast będzie się różnił rytmem, energią i przestrzenią" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w Kielcach Podstawny.
Jak dodał, nie wszystkie elementy poznańskiego spektaklu znajdą się w wersji sobotniej premiery w Kielcach, natomiast dzięki temu przedstawienie zyska na intensywności. Podstawny poinformował, że scenariusz "Hańby" przeszedł "przez ręce" autora powieści Coetzeego, który wypunktował w nim pewne rzeczy, dodając przy tym pewne swoje sugestie.
"To jest tekst, w którym rozrysowana jest cała siatka konfliktów. To jest konflikt głównie rasowy i to jest coś, co prawdopodobnie jest dla nas najmniej zrozumiałe, ale też jest najmniej treścią naszego przedstawienia. To, co dzieje się w spektaklu jest napięte na osiach: kobiety - mężczyźni, starzy – młodzi, biedni – bogaci, centrum – prowincja. Jest to precyzyjnie rozpisane, wszystkie postaci w którejś z konfiguracji są winne" – podkreślił Podstawny.
Akcja powieści rozgrywa się w RPA – ojczyźnie autora, a tytułową hańbę można interpretować zarówno jako stan, w którym znalazł się kraj autora zaraz po upadku apartheidu (systemu politycznego panującego w RPA do lat 90. ubiegłego wieku - PAP), status wyrzuconego z uczelni za seksualne nadużycie profesora, jak i immanentną ludzką ułomność. W swoim dziele Coetzee łączy wątki historyczne, społeczne, etyczne i egzystencjalne. Dla twórców przedstawienia kluczowy będzie temat odpowiedzialności i empatii, etycznych oraz wyobrażeniowych granic i ograniczeń.
Jak podkreślają organizatorzy spektaklu, w kontekście ostatnich debat wywołanych akcją #metoo, opisywane przez Coetzeego przemocowe relacje w sferze zawodowej i prywatnej nabrały szczególnej mocy - nie chodzi o publicystyczny komentarz do tych wydarzeń, lecz o namysł nad granicami wyobraźni. Dotyczy on zarówno sfer etyki, jak i samego teatru.
Spektakl przeznaczony jest wyłącznie dla dorosłych widzów.
Urodzony w 1940 r. w Kapsztadzie John Maxwell Coetzee to profesor literatury, honorowy członek centrum badawczego swojego imienia na Uniwersytecie w Adelajdzie, ceniony literaturoznawca oraz tłumacz, dwukrotny laureat Nagrody Bookera (1983, 1999) oraz innych prestiżowych nagród literackich, laureat najwyższego odznaczenia w Republice Południowej Afryki.
Coetzee w 2012 r. został uhonorowany tytułem honoris causa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, sześć lat później podobne wyróżnienie otrzymał od władz Uniwersytetu Śląskiego.(PAP)
autor: Piotr Grabski
gr/aszw/