„Maskaradę” Michaiła Lermontowa, porównywalną często do szekspirowskiego „Otella”, wystawi Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Premiera sztuki zaadaptowanej na scenę przez rosyjskiego reżysera Nikołaja Koladę odbędzie się w sobotę.
„Ta sztuka to arcydzieło należącego do kanonu dramatu światowego. To pasjonująca, pełna intryg i niespodziewanych zwrotów akcji, a zarazem bardzo przejmująca opowieść o miłości, zatraceniu, obsesji zdrady i tragicznej pomyłce. Wszystko to w doborowej obsadzie i prawdziwie mistrzowskiej reżyserii, która z pewnością zaskoczy widzów” – napisał w informacji prasowej dział marketingu krakowskiego teatru.
Opowieść, jaką publiczność zobaczy - mówił reżyser na środowej konferencji prasowej - przypomina historie, o których można przeczytać w prasie. Spektakl jest o mężu, który chory z zazdrości zabił swoją żonę. „Na scenie tworzę wyjątkowy, specyficzny świat” – powiedział Kolada dziennikarzom. „W Rosji mówi się, że widz zjada oczami. Dlatego tworzymy piękne obrazy. Za ich pomocą chcemy opowiedzieć historię” – dodał.
„Ta sztuka to arcydzieło należącego do kanonu dramatu światowego. To pasjonująca, pełna intryg i niespodziewanych zwrotów akcji, a zarazem bardzo przejmująca opowieść o miłości, zatraceniu, obsesji zdrady i tragicznej pomyłce. Wszystko to w doborowej obsadzie i prawdziwie mistrzowskiej reżyserii, która z pewnością zaskoczy widzów” – napisano w informacji prasowej.
Wyjaśnił też, że podstawą teatru jest konflikt, a w „Maskaradzie” będzie on widoczny w dekoracji, grze aktorów oraz muzyce – raz poważnej, a raz rozrywkowej.
Przygotowania do premiery trwały dwa miesiące. „Praca z polskimi aktorami była wspaniała. Są oni tacy, jak rosyjscy. Artyści to dzieci - kapryśne, czasem złe, czasem okrutne. W każdej chwili mogą zdradzić, ale mogą też kochać”. W „Maskaradzie” wystąpią m.in. Radosław Krzyżowski, Agnieszka Judycka, Dominika Bednarczyk, Rafał Szumera, Sławomir Maciejewski, Ewa Worytkiewicz, Marcin Kuźmiński, Grzegorz Łukawski.
Prawdopodobnie w przyszłym roku spektakl weźmie udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kolyada Plays” w Jekaterynburgu.
Nikołaj Kolada urodził się w 1957 roku w Kazachstanie. Jest dramatopisarzem, reżyserem i aktorem. Uczył się w szkole teatralnej w Swierdłowsku (dziś Jekaterynburg). Studiował też w moskiewskim Instytucie Literackim im. M. Gorkiego. Pierwszą sztukę – „Gramy w fanty” – napisał w 1986 roku. Trzy lata później powstała „Proca” – pierwsza rosyjska sztuka poruszająca temat homoseksualizmu. Przyniosła ona Koladzie międzynarodową sławę.
Rosjanin jest laureatem prawie stu nagród teatralnych i autorem ponad stu sztuk. Polscy widzowie znają go z inscenizacji m.in. „Marylin Mongoł”, „Gąski” i „Martwej królewny”.
Kolada wykłada w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Jekaterynburgu. Od 1994 roku organizuje w tym mieście Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kolyada Plays”, a w 2001 roku założył tu własną instytucję teatralną. Jest dyrektorem i sponsorem Eurazji - znanego rosyjskiego konkursu dramaturgicznego. Jego twórczość miała tak znaczący wpływ na rosyjski teatr lat 90. XX wieku, że okres ten nazywa się „dekadą Kolady”.
Michaił Jurjewicz Lermontow urodził się w 1814 roku w Moskwie, zmarł w 1841 roku w Piatigorsku – został niehonorowo zastrzelony w pojedynku zaaranżowanym przez otoczenie wrogiego mu cara Mikołaja I. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy rosyjskich XIX wieku. Studiował na Uniwersytecie Moskiewskim, a w Sankt Petersburgu uczęszczał do szkoły podchorążych gwardii. Do jego najważniejszych utworów należą poematy: „Oleg”, „Pieśń o carze Iwanie Wasylewiczu, o młodym opryczniku i o udałym kupcu Kałasznikowie”, „Skarbnikowa z Tałambowa”, „Demon”; dramat „Ludzie i namiętności”; powieści „Księżna Ligowska” i „Bohater naszych czasów”. (PAP)
bko/ ls/