W wielkopolskim Jarocinie, w miejscu, w którym tworzyła się historia rockowego festiwalu, a obecni seniorzy byli jego pierwszymi organizatorami i uczestnikami, powstał „rockowy” Dom Dzienny Senior Wigor.
Nowy Dom Senior Wigor, który zostanie otwarty w sobotę, powstał w miejscu dawnego Jarocińskiego Ośrodka Kultury. Przez lata było to miejsce, w którym spotykali się młodzi ludzie, a w latach 70. narodziła się idea Wielkopolskich Rytmów Młodych, przekształconych w 1980 r. w Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a następnie w Festiwal Muzyki Rockowej.
Po zmianach organizacyjnych budynek znalazł się w zarządzie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Jarocinie i postanowiono udostępnić go także seniorom. Jak podkreśliła w rozmowie z PAP dyrektorka biblioteki Agnieszka Borkiewicz, „historia tego miejsca zobowiązuje, także seniorów, a może przede wszystkim ich, bo to oni byli pierwszymi organizatorami i uczestnikami festiwalu”.
Jak dodała, wstępnie planowano, że w projekcie weźmie udział ok. 50 osób, ale zgłoszeń jest już zdecydowanie więcej. Seniorzy, osoby w wieku 60+ nieaktywne zawodowo, będą mogły spotykać się, brać udział w warsztatach i – jak mówiła Borkiewicz – współtworzyć to miejsce.
„Dom będziemy prowadzić na rockowo i co szczególnie ważne - w miejscu, w którym tworzyła się historia jarocińskiego festiwalu i historia muzyki rockowej w Polsce” – powiedziała. „Chcemy też pokazać, że seniorzy nie muszą być kojarzeni ze stereotypowymi +sielsko, anielsko+ i +krainą łagodności+, ale że senior też potrafi działać na rockowo” – zaznaczyła Borkiewicz.
Przestrzeń JOK Jarocin nie straciła swojego charakteru. Na kilku planszach prezentowana jest historia festiwalu i najstarsze zdjęcia obiektu, pochodzące jeszcze z przełomu XIX i XX w. Nazwy samych pomieszczeń także nawiązują do rockowej historii. Sale, w których odbywają się warsztaty noszą nazwy „Rendez-Vous” i „Oddział Zamknięty” – upamiętniające zespoły, które występowały w Jarocinie w latach 80. Toalety – oznaczone są nazwami zespół; damska to „Zbombardowana Laleczka”, natomiast męską - „Niepodległość Trójkątów”. Są plany, by wiosną seniorzy stworzyli ogród, w którym stanie pomnik zespołu „Kwiaty”, czyli laureata pierwszych Wielkopolskich Rytmów Młodych.
Sobotni wieczór, czyli oficjalne otwarcie domu, uświetni DJ Wika – najbardziej znana polska seniorka dj-ka.
Powstanie Domu zostało dofinansowane z programu MPiPS Senior Wigor. Koszt przystosowania i doposażenia budynku wyniósł 300 tys. zł, z czego 250 tys. pochodziło właśnie z dofinansowania. (PAP)
ajw/ hgt/