Na filmowej mapie pojawia się nowe wydarzenie – festiwal filmów krótkometrażowych KIFF (KinoGram International Film Festival). Jury pod przewodnictwem Kasi Adamik oceni filmy krótkometrażowe z całego świata. Zgłoszenia filmów przyjmowane będą do 30 października.
"KIFF to niezależny międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych o długości 3-30 minut. Mogą w nim uczestniczyć zarówno profesjonaliści, jak i studenci oraz amatorzy. Do udziału w festiwalu kwalifikują się filmy w dowolnej technice, dobrej jakości, choć niekoniecznie zrealizowane profesjonalnym sprzętem" - czytamy w informacji przesłanej PAP w imieniu organizatorów przez Edytę Bach.
"Idealny film na nasz festiwal to taki, który ma dobrą, ciekawą historię, przesłanie do świata, ukazujący wyjątkową osobę lub sytuacje... i oczywiście jest krótkometrażowy" - powiedziała dyrektor i twórczyni festiwalu Anna Zoll.
Wyjaśniono, że zgłoszenia filmów przyjmowane są na platformie www.filmfreeway.com/KinoGramInternationalFilmFestival do 30 października br. "Do 30 sierpnia obowiązuje niższa opłata za zgłoszenie filmu na festiwal - 35 euro, a od 1 września do 30 października koszt zgłoszenia wynosić będzie 45 euro" - napisano.
W procesie selekcji organizatorzy KIFF wybiorą 30 najlepszych z nadesłanych filmów. Następnie wyłonionych zostanie 15 filmów finalistów. "Trzech zwycięzców wyłoni jury złożone ze znanych i nagradzanych polskich filmowców i producentów: Katarzyny Adamik, Magdaleny Łazarkiewicz, Dariusza Jabłońskiego i Piotra Jaxy" - napisano.
Ogłoszenie wyników nastąpi 1 listopada.
Nagrody finansowe w wysokości 500, 300 i 100 euro oraz statuetki zostaną wręczone na gali KIFF, która odbędzie się 30 listopada w kinie KinoGram w zrewitalizowanej warszawskiej Fabryce Norblina.
"Dodatkowo przyznane zostaną nagrody publiczności, która będzie miała możliwość głosowania podczas projekcji festiwalowych TOP 30 przez cały listopad" - czytamy w informacji.
Jak wyjaśniono, "Międzynarodowy Festiwal Filmowy KinoGram (KIFF) został stworzony przez kino KinoGram – miejsce w fascynującej postindustrialnej przestrzeni dawnej Fabryki Norblina w Warszawie, skupiające się na kulturze, gdzie można spotkać najlepszych polskich twórców filmowych i ludzi przemysłu z ich lekcjami mistrzowskimi i wykładami – również dzięki bliskiej współpracy z Gildią Reżyserów Polskich".
Więcej informacji o festiwalu znaleźć można na stronie www.kiff.pl oraz na platformie www.filmfreeway.com/KinoGramInternationalFilmFestival. (PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/