11 spektakli teatralnych obejrzą widzowie podczas rozpoczynających się w sobotę XXVI Olsztyńskich Spotkań Teatralnych. Jak zapowiadają organizatorzy, publiczność do 24 marca obejrzy najbardziej interesujące przedstawienia wystawiane na deskach teatralnych w Polsce.
Olsztyńskie Spotkania Teatralne to - jak powiedział PAP Maciej Lewandowski, rzecznik Teatru im. Jaracza w Olsztynie, w którym odbywa się przegląd - "największe wydarzenie kulturalne i zarazem święto teatru na Warmii i Mazurach". "Bilety w ciągu dwóch tygodni sprzedają się w 95 procentach. Obecnie dostępne są pojedyncze bilety na przedstawienia" - podkreślił Lewandowski.
Dodał, że "spotkania to przede wszystkim wspaniałe wrażenia artystyczne, ale także duże wyzwanie dla obsługi i pracowników teatru, bo scenografie do kolejnych przedstawień montowane są nocami".
Dyrektor festiwalu Giovanny Castellanos mówił wcześniej, że dobór spektakli, które ogląda olsztyńska publiczność, trwa kilka miesięcy. Dzięki temu udało się stworzyć ambitny program i na wysokim poziomie artystycznym. W jego opinii, prezentowany będzie repertuar dużo mówiący o współczesnym człowieku i jego kondycji; spektakle mają wzruszać, bawić, ale i zmuszać do myślenia.
Olsztyńskie Spotkania Teatralne otworzy przedstawienie Och-Teatru "Maria Callas. Master Class" w wykonaniu Krystyny Jandy. W kolejnych dniach olsztyńscy widzowie obejrzą "Monodram macierzyński" Magdaleny Bochan-Jachimek "Mamy problem", "Ślub" Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz przygotowany w koprodukcji Teatru Współczesnego ze Szczecina i Teatru im. Kochanowskiego z Opola, sztukę "Najdroższy" pokaże Teatr Bagatela z Krakowa, a Teatr Syrena z Warszawy zaprezentuje spektakl "Nasze żony".
Widowisko taneczne "Jutro będzie za późno" pokaże Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny z Torunia, Teatr Provisorium z Lublina spektakl "Punkt zero: łaskawe", a Teatr Polonia z Warszawy oraz Krakowski Teatr Stu - "Spowiedź Chuligana. Jesienin" w wykonaniu Andrzeja Grabowskiego. Kolejnym tanecznym spektaklem będzie "Przed jutrem/ Poniżej nieba, czyli seks po polsku" w wykonaniu Alter Taniec Teatru z Poznania, a "Historię Jakuba" wystawi Teatr Dramatyczny Miasta Stołecznego Warszawy.
24 marca podczas gali z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru monodram "Ojciec Polski" zaprezentuje Rafał Rutkowski. Publiczność pozna tego dnia finał plebiscytu na Najlepsza Aktorkę i Najlepszego Aktora występujących w spektaklach Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Głosy w tym plebiscycie oddają widzowie. Z kolei kapituła, w której skład wchodzą krytycy teatralni: Jacek Wakar, Magdalena Huzarska-Szumiec i Wojciech Majcherek, przyzna nagrodę branżową - Teatralną Kreację Roku za najlepszą rolę żeńską i męską w spektaklach Teatru im. Jaracza, które miały premierę w 2017 r.(PAP)
autorka: Agnieszka Libudzka
ali/ karo/