Sarkofag z piaskowca, w którym złożone zostaną prochy Sławomira Mrożka, zostanie ufundowany przez miasto. „To wyraz hołdu dla wybitnego pisarza i honorowego obywatela Krakowa” - powiedział we wtorek PAP wicedyrektor wydziału informacji w Urzędzie Miasta Filip Szatanik. Pogrzeb Sławomira Mrożka obędzie się 17 września. Prochy pisarza zostaną złożone w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. św. Piotra i Pawła.
W dniu pogrzebu o godz. 10 urna z prochami Sławomira Mrożka oraz księga kondolencyjna zostaną wystawione w krakowskim Barbakanie. Ta część uroczystości to nawiązanie do oprawy, jaką miał w 1927 r. pochówek sprowadzonych do Polski po latach szczątków Juliusza Słowackiego. Będzie to okazja dla mieszkańców Krakowa do pożegnania ze Sławomirem Mrożkiem.
O godz. 12.30 urna zostanie przewieziona czarnym karawanem konnym Drogą Królewską spod Barbakanu do kościoła św. św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej. Jak poinformował Filip Szatanik nie przewidziano zatrzymania ani nabożeństwa w Bazylice Mariackiej.
Nabożeństwu w kościele św. św. Piotra i Pawła przewodniczył będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. „W tej części uroczystości weźmie udział rodzina Sławomira Mrożka, przyjaciele, współpracownicy pisarza oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Mieszkańcy będą mogli śledzić jej przebieg na telebimie ustawionym w pobliżu kościoła św. Andrzeja” - mówił Szatanik.
Planowanych jest kilka oficjalnych wystąpień.
Urna zostanie złożona w sarkofagu z karpackiego piaskowca w żółto-brązowym kolorze. Jak powiedział PAP projektant i wykonawca Janusz Chwajoł sarkofag o wymiarach dwa metry na metr i liczący 106 cm wysokości będzie miał prostą formę. Prezydent Krakowa zadecydował, że wykonanie sarkofagu zostanie sfinansowane z funduszy miasta.
Panteon Narodowy będzie dostępny dla mieszkańców Krakowa po upływie ok. godziny od zakończenia uroczystości żałobnych. Na trasie konduktu przewidziane są zmiany w organizacji ruchu.
Sławomir Mrożek zmarł w Nicei 15 sierpnia w wieku 83 lat.
Pisarz (ur. 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie) przez wiele lat był związany z Krakowem. Ukończył krakowskie gimnazjum im. Nowodworskiego, potem studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku współpracował z "Dziennikiem Polskim", Krakowskim Teatrem Satyryków, Studenckim Teatrem Satyrycznym "Bim - Bom" z Gdańska, kabaretem "Szpak" i "Piwnicą pod Baranami".
W 1963 r. wyemigrował z Polski, mieszkał we Włoszech, we Francji i w Meksyku. Ponownie do Krakowa wrócił w 1996 roku z żoną Susaną. W czerwcu 2008 roku pisarz po raz drugi zdecydował się na emigrację ze względu na stan zdrowia. Osiadł na stałe w Nicei.
W 1990 roku Sławomir Mrożek otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Natomiast w grudniu 2004 za książkę "Varia. Jak zostałem filmowcem" uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. W marcu 2012 roku odebrał na Wawelu Order Ecce Homo, przyznany mu przez kapitułę orderu za "mistrzostwo słowa".
Powstający Panteon Narodowy w kościele św. Piotra i Pawła ma być naturalną kontynuacją dwóch wcześniejszych krakowskich miejsc pamięci narodowej: Grobów Królewskich na Wawelu oraz Krypty Zasłużonych w kościele o. Paulinów na Skałce. Podziemia kościoła św. Piotra i Pawła mają być miejscem pochówku ludzi kultury, sztuki i nauki rozsławiających Polskę na świecie, a nie polityków. Pierwsza część Panteonu Narodowego została otwarta jesienią zeszłego roku, w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi, pochowanego w krypcie tej krakowskiej świątyni. Prace budowlane związane z tworzeniem Panteonu potrwają jeszcze około trzech lat. (PAP)
wos/ abe/