Popularni artyści jazzowi – wokalistka Anna Serafińska i trio pianisty Andrzeja Jagodzińskiego – są wśród muzyków, którzy wystąpią w weekend podczas 12. Zaduszek Jazzowych w Pińczowie (Świętokrzyskie).
W ramach imprezy w pińczowskim Belwederze – siedzibie Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury - zaplanowano cztery koncerty.
Jak zapowiadają organizatorzy, impreza będzie okazją do wysłuchania jazzu utrzymanego w różnej stylistyce - od tradycyjnego, po współczesność.
W sobotę jako pierwszy zaprezentuje się zespół The Warsaw Dixielanders. Muzycy przypomną swingujące standardy jazzowe, pochodzące z Nowego Orleanu i Chicago. Nagrana przez grupę płyta jest próbą przybliżenia szerokiej publiczności gatunku muzycznego, jakim jest „stary dobry jazz” (dixieland).
Kolejny koncert to prezentacja międzynarodowego projektu Monk’s Midnight – wokalno-instrumetalnego hołdu dla wielkiego kompozytora jazzu, Amerykanina Theloniousa Monka. Wystąpią dwie swingujące artystki: włoska wokalistka i gitarzystka Francesca Bertazzo Hart oraz polska wokalistka i pianistka Ilona Damięcka. Będą im towarzyszyli perkusista Sławomir Koryzno i kontrabasista Paweł Urowski.
W niedzielę repertuar ze swoich dwóch płyt, z utworami do tekstów Jonasza Kofty i Agnieszki Osieckiej, zaprezentuje Anna Serafińska. Artystka, która występował na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach, jest ceniona za wrażliwość i kunszt wykonawczy, charakteryzujący się odcieniami wokalistyki jazzowej, brzmieniami standardów klasycznych oraz nowoczesnymi formami z pogranicza funk i soul.
Finałem pińczowskiej imprezy będzie koncert „Chopin”, w wykonaniu Trio Andrzeja Jagodzińskiego. Od kiedy w 1993 r. powstała grupa firmowana nazwiskiem jazzowego pianisty, artysta aranżuje utwory Fryderyka Chopina. Autorski pomysł odniósł sukces artystyczny i komercyjny (albumy „Chopin”, „Chopin Once More”, „Les Brillantes”, „Sonata b-moll”).
Zespół tworzą także perkusista Czesław Bartkowski i kontrabasista Adam Cegielski. Trio realizuje różnorodne projekty, m.in. koncerty polskiej muzyki jazzowej w opracowaniu klasycznym z orkiestrą smyczkową i udziałem uznanych artystów polskiej sceny jazzowej.
Pomysłodawcą Zaduszek Jazzowych w Pińczowie jest pochodzący z tego miasta pianista i kompozytor Artur Dutkiewicz. Muzyk jest też dyrektorem artystycznym imprezy.
Na Ponidzie z koncertami przyjeżdżali dotąd m.in. wokalistki: Grażyna Auguścik, Anna Maria Jopek, Lora Szafran, Mika Urbaniak, Aga Zaryan, Dorota Miśkiewicz oraz instrumentaliści: Adam Makowicz, Krzysztof Ścierański, Jorgos Skolias, Wojciech Karolak, Marek Napiórkowski.
Impreza odbywa się pod patronatami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Świętokrzyskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów.
Najbardziej znane w Polsce Zaduszki Jazzowe to krakowski festiwal, który w tym roku odbędzie się po raz 61. Impreza wzięła nazwę od terminu pierwszego wspólnego muzykowania polskich jazzmanów w Krakowie - w Dzień Zaduszny w 1954 r. Był to jedyny „wolny” od koncertów termin, w którym artyści dysponowali czasem i mogli razem zagrać. (PAP)
ban/ agz/