Magdalena Łazarkiewicz odebrała z rąk prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacka Bromskiego Jantara 40-lecia przyznanego przez publiczność Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Uroczystości towarzyszyła premiera cyfrowa „Ostatniego dzwonka” – poinformowało we wtorek SFP.
Odbierając nagrodę, Łazarkiewicz podkreśliła, że myśląc dziś o przesłaniu "Ostatniego dzwonka", nasuwają jej się słowa "Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem" utworu zespołu Chłopcy z Placu Broni. "Minęło 33 lata od powstania filmu, a temat buntu młodych ludzi w obronie wolności i towarzyszących jej wartości znów stał się aktualny. Trochę zmienił się kontekst – piosenki Kaczmarskiego, Gintrowskiego i Piwnicy pod Baranami zastąpiłaby teraz twórczość Maty czy innych raperów, ale esencja buntu jest wciąż ta sama. To wielki zaszczyt dla nas, twórców +Ostatniego dzwonka+, móc odebrać nagrodę Jantara 40-lecia, przyznaną w wyniku plebiscytu publiczności Festiwalu +Młodzi i Film+. Bo - +Młodość – wciąż - kocham i rozumiem...+" - powiedziała, cytowana w komunikacie SFP.
Jak przypomniało stowarzyszenie, "Ostatni dzwonek" powstał na podstawie scenariusza historyka literatury Włodzimierza Boleckiego. "Autorka zaangażowała do pracy przy filmie artystów +Piwnicy pod Baranami+. Aktorzy wykonali pieśni bardów podziemia, takie jak +Modlitwa o wschodzie słońca+ oraz oryginalne pieśni i kompozycje Zbigniewa Preisnera: +Czy jesteś za+ (tekst referendum z 1987 roku), +Zakazane zostało+ (dekret o stanie wojennym) oraz finałową +Miejcie nadzieję+ (wiersz Adama Asnyka)" - napisano.
Jednym z bohaterów "Ostatniego dzwonka" jest Krzysztof Buk (Zbigniew Suszyński), który "za kolportaż ulotek ze stoczni gdańskiej zostaje przeniesiony do liceum w małym miasteczku". "Trafia do wyjątkowo krnąbrnej klasy maturalnej. Dyrektor szkoły (Henryk Bista) próbuje zrobić z niego donosiciela, bezskutecznie. Krzysiek uświadamia nowym znajomym, że ich szkolne żarty są żałosne, a świadomość polityczna żadna. Jako syn osierocony przez ojca – ofiarę grudnia 1970 roku - wdaje się w polemikę z nauczycielem historii. Zaprzyjaźnia się z klasowym +Świrem+ (Jacek Wójcicki), utalentowanym muzycznie, ale psychicznie złamanym przez ojca politruka. Klasa 4 a, z pomocą nowej wychowawczyni +Meluzyny+ (Agnieszka Kowalska), nauczycielki muzyki, postanawia wystawić spektakl muzyczny o charakterze politycznym i wziąć udział w Festiwalu Młodych Teatrów jako teatr +Alternatywna+" - czytamy.
Uroczystość wręczenia Magdalenie Łazarkiewicz Jantara 40-lecia, połączoną z premierą cyfrową "Ostatniego dzwonka", zorganizowano w stołecznym kinie Kultura. Wzięli w niej udział m.in. Zbigniew Suszyński, Agnieszka Kowalska, Maria Ciunelis, Dorota Stalińska, Marek Bartkowicz, Dariusz Sikorski, Paweł Iwanicki, Janusz Kijowski oraz Andrzej Pągowski, który jest autorem plakatu filmu. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ aszw/