Historię o tym, jak ważna jest rodzina, opowiada najnowszy spektakl „Jaś i Małgosia” Białostockiego Teatru Lalek, którego premierę zaplanowano na niedzielę po południu. To świąteczna propozycja teatru dla całych rodzin.
Spektakl, który reżyseruje dyrektor teatru Jacek Malinowski, powstał na podstawie tekstu Marty Guśniowskiej z białostockiego teatru.
Na konferencji prasowej zapowiadającej premierę Guśniowska mówiła dziennikarzom, że zastanawiając się nad świąteczną propozycją w teatrze pomyślała, że właśnie "Jaś i Małgosia" są "absolutnie świąteczni". "Po pierwsze, chatka z piernika kojarzy się najbardziej ze świętami, a po drugie - drwal pracuje w lesie i w ten dzień, w dzień Wigilii, ma najwięcej roboty, bo wszyscy przychodzą po choinki. Dlatego pomyślałam, że jest to absolutnie napisane na bajkę wigilijną, tylko jakoś nikt jeszcze tego nie odkrył" - tłumaczyła.
Powiedziała, że w swojej historii "przewróciła wszystko do góry nogami", bo - jak podkreśliła - chciała osiągnąć dobrą opowieść i zabawę, a jednocześnie mówić o ważnych rzeczach. "To jest bajka o rodzinie, o tym, że rodzina jest ważna, o tym, że jak się trzymamy razem, to wszystko możemy osiągnąć" - powiedziała Guśniowska. Dlatego - jak wskazała - punktem wyjścia do opowieści jest spotkanie przez drwala miłości swojego życia; później są dzieci, czyli Jaś i Małgosia.
"Zależało mi też na tym, żeby opowiedzieć historię o jedności, to znaczy, że jesteśmy zbiorem indywidualności, każdy z nas ma wokół jakąś atmosferę, konstelacje rozmaitych emocji, przemyśleń, ale tak naprawdę to wszystko działa tylko i wyłącznie w tak zwanej rodzinie" - powiedział Malinowski.
Reżyser pytany, skąd pomysł, by sięgnąć właśnie po "Jasia i Małgosię" mówił, że jest to klasyka teatru lalek dla dzieci. Powiedział, że po przeczytaniu tekstu Guśniowskiej zauważył, że jest to bardzo świąteczna opowieść, ale - jak dodał - ten kontekst świąteczny można w subtelny sposób wyciąć i będzie to historia uniwersalna.
Scenografię do spektaklu zrealizował Michał Wyszkowski, którego koncepcją było stworzenie nieco surrealistycznego świata, inspirowanego latami 20. i kabaretem. Za oprawę muzyczną odpowiadał Malinowski, który wykorzystał w spektaklu utwory Pascala Comelade.
W spektaklu, oprócz Jasia i Małgosi, występują też m.in. drwal i jego żona oraz wilk. (PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ pad/